PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus: Kolejne samorządy dołączają do programu, jest ich już 30

  • PAP/MN    28 października 2016 - 12:17
Mieszkanie plus: Kolejne samorządy dołączają do programu, jest ich już 30
Listy intencyjne podpisały także Agencja Mienia Wojskowego i Polski Holding Obronny. (fot. wikipedia)

• Chrzanów, Gdynia, Koluszki, Koło, Konin, Łódź, Nysa, Rzeszów, Świdnik, Tomaszów Maz., Toruń, Zabrze i Zduńska Wola - to kolejne samorządy, które popisały listy intencyjne w ramach programu Mieszkanie plus.
• W ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami.
Podpisane listy intencyjne otwierają drogę do przeprowadzenia szczegółowych analiz inwestycyjnych dotyczących konkretnych nieruchomości w tych miejscowościach. Jak poskreśla MR, na zgłoszonych przez te samorządy gruntach może powstać łącznie prawie 3 tysiące mieszkań na wynajem.

"Dzięki współpracy z gminami do programu w sumie wytypowanych zostało już około 100 ha gruntów. Może na nich powstać nawet 9 tys. mieszkań. To nieruchomości zlokalizowane zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych gminach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii" - wskazuje MR w komunikacie.

Listy intencyjne podpisały także Agencja Mienia Wojskowego i Polski Holding Obronny. "To pierwsze porozumienia będące wstępem do inwestycji na gruntach Skarbu Państwa w ramach programu Mieszkanie Plus. Pozytywne oceny ekonomiczne i prawne pozwolą na określenie programu funkcjonalnego zabudowy na wskazanych przez obie instytucje działkach i ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju. Oba podmioty dysponują gruntami w Warszawie, które zostaną sprawdzone pod względem stanu formalno-prawnego nieruchomości i formy prawnej ich przekazania do spółki BGK Nieruchomości.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: PKP oferuje działki w 15 miastach Polski

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie plus, rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z założeniami programu powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Czytaj też: Szydło: Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus. 17 miast z mieszkaniami od rządu

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

W pierwszej połowie października rząd ogłosił, że w 17 miastach ruszył pilotaż program. Pod koniec października w ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami oraz dwa z instytucjami państwowymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • eugeniusz, 2016-11-07 11:36:37

    Szanowna Pani Premier! A co z ustawą zmieniająca ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych datowaną 7 września 2016 roku, która została cichaczem opracowana na życzenie lobby krajowej spółdzielczości mieszkaniowej, które, jak wynika z informacji (min. tutaj) działało z ominięciem procedur działalności... lobbingowej? Kto, poza Pani plecami (a może za Pani wiedzą?) odważył się ominąć w debacie publicznej grupę paru milionów członków spółdzielni mieszkaniowych, za którą, bez ich wiedzy i upoważnienia, ww. "lobby" aplikowało w ministerialnych (i nie tylko) gabinetach? Jakim przepisem spółdzielnie zadeklarowały zaangażowanie znacznych środków finansowych, skoro w comiesięcznych naliczeniach opłat za mieszkania, nie ma pozycji "Pieniążki Darowane Zarządowi Spółdzielni"? A tak na koniec. Kiedy nastąpi koniec wyłączenia uprawnień właścicieli mieszkań pochodzących z Konstytucji R.P., Kodeksu cywilnego oraz ustawy o własności lokali, przez niejasny i kontrowersyjny przepis art. 27 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych? Myślę, że to nie jest trudne do zrozumienia, że skoro odrębną własność nieruchomości tworzy się w oparciu o ustawę o własności lokali, to nie wypada wyłączać ze stosowania - w stosunku do ustanowionej w tym trybie, odrębnej nieruchomości - jej przepisów. To już nie jest PRAWO. To bałagan prawny!  rozwiń