PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus. Koluszki czekają na przyspieszenie programu  

  • pt    7 lutego 2018 - 10:02
Mieszkanie plus. Koluszki czekają na przyspieszenie programu   
Koluszki do rządowego programu Mieszkanie plus przystąpiły jako jedne z pierwszych 30 miast w Polsce (fot. pixabay)

Koluszki do programu Mieszkanie plus przystąpiły już jesienią 2016 roku. Do dzisiaj niewiele się jednak w związku z tym wydarzyło. W mieście mają nadzieję, że program wreszcie ruszyć.
  • Koluszki do rządowego programu Mieszkanie plus przystąpiły jako jedne z pierwszych 30 miast w Polsce, w parze z tak dużymi ośrodkami jak Gdynia czy Łódź.
  • List intencyjny w tej sprawie został podpisany już 26 października 2016 roku.
  • Od tego momentu program jednak utknął w miejscu.

W mieście liczą, że po zmianach w rządzie program wreszcie przyśpieszy, są zresztą pierwsze tego symptomy.

Obecnie Urząd Miejski w Koluszkach jest po pierwszych roboczych spotkaniach z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego, który pilotuje program. Aktualnie trwa zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, który przygotuje teren pod działki budowlane – informuje portal Tydzień w Koluszkach.

 Czytaj: Mają swoje Mieszkanie plus, na razie rządowy program ich nie interesuje

W tym roku powstanie także spółka celowa złożona z Banku Gospodarstwa Krajowego i gminy Koluszki. W jej ramach gmina wniesie do umowy ziemię, a bank pieniądze na budowę.

W najbliższych miesiącach powinny być także znane zasady dotyczące pozyskiwania mieszkań i wysokości czynszów.

Docelowo w gminie Koluszki, w ramach Mieszkania plus ma powstać 180 mieszkań. Realny termin wybudowania bloków to koniec 2019 r. lub początek 2020 r.

- Cieszymy się bardzo, że jako jedno z pierwszych pięciu miast w woj. łódzkim przyjęci zostaliśmy do programu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie narzędzia i decyzje są obecnie po stronie instytucji państwa. Niewiadomą pozostaje także to, czy na czas uda się znaleźć firmę, która wybuduje bloki - mówi burmistrz Koluszek, Waldemar Chałat dla portalu Tydzień w Koluszkach.

Zmiany na lepsze

Wyniki Mieszkania Plus są niezadowalające także dla członków rządu.

- Rozmawiamy w tej chwili w ramach rządu, jak to najlepiej ułożyć, tak żeby program Mieszkanie Plus był nie tylko takim projektem flagowym na papierze, ale flagowym w rzeczywistości – mówił po zmianach w rządzie minister Jerzy Kwieciński, przyznając, że wyniki programu są niezadowalające.

Minister przyznał, że mimo iż program oficjalnie się rozpoczął, to "musi on ruszyć na znacznie bardziej masową skalę".

- Musimy włączyć te wszystkie instytucje, które są tym zainteresowane, tak żeby one stanowiły jedną drużynę, ale również żeby otoczenie prawne dla prowadzenia inwestycji w Polsce było znacznie bardziej przyjazne – dodał Kwieciński.

Kwieciński zaznaczył, że "przyspieszenie inwestycji, a z drugiej strony naprawdę uruchomienie na pełną skalę programu Mieszkanie plus" to priorytet premiera Mateusza Morawieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.