PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus, MdM: W 2017 r. państwo wyda więcej na „mieszkaniówkę”

  • aw    18 kwietnia 2017 - 11:26
Mieszkanie Plus, MdM: W 2017 r. państwo wyda więcej na „mieszkaniówkę”
Mieszkaniowe wydatki budżetu mają być największe od 2003 roku (Fot. Shutterstock)

Aktywna polityka mieszkaniowa miała być jednym z priorytetów nowego rządu. Jak przedstawiają się bezpośrednie wydatki budżetu na cele mieszkaniowe w 2017 r.?
• W aktualnym planie finansowym państwa, uwagę zwraca wzrost bezpośrednich wydatków na „mieszkaniówkę”.

• Ta zmiana nie jest jednak na tyle duża, aby można było mówić o rewolucji – twierdzi ekspert Andrzej Prajsnar.

Informacje udostępnione przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MiB) wskazują, że w 2017 r. na cele mieszkaniowe budżet państwa bezpośrednio ma wydatkować 1,77 mld zł. To oznacza wzrost w stosunku do roku 2015 r. (1,36 mld zł) oraz 2016 r. (1,52 mld zł).

Jak zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, warto zdawać sobie sprawę, że trzy podane kwoty uwzględniają tylko bezpośrednie budżetowe wsparcie „mieszkaniówki”. Do tej kategorii nie wlicza się m.in. wydatków związanych ze zwrotem podatku VAT za materiały budowlane.

- Po sprawdzeniu mieszkaniowych wydatków państwa z ostatnich 20 lat można stwierdzić, że kwota przewidziana w tegorocznym budżecie będzie najwyższa od 2003 r. – tłumaczy Andrzej Prajsnar.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: dobry kierunek, ale za wcześnie na mówienie o efektach

Jak dodaje przy takich wieloletnich porównaniach, trzeba jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, proste zestawienie wydatków mieszkaniowych z 2003 r. oraz 2017 r. nie uwzględnia inflacji. Po drugie, relacja bezpośrednich wydatków mieszkaniowych państwa do PKB, w 2017 r. nadal pozostanie bardzo niska i prawdopodobnie nie przekroczy 0,10 proc. Analogiczny wynik z 2016 r. wynosił 0,08 proc. Dla porównania, bezpośrednie wydatki budżetu na sferę mieszkaniową w połowie lat 90 - tych stanowiły około 0,80 proc. krajowego PKB.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.