PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus. Pierwsze klucze około 2019 roku

  • PAP/JL    20 czerwca 2016 - 09:04
Mieszkanie plus. Pierwsze klucze około 2019 roku

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiada, że około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie plus otrzymają klucze od mieszkań. Fot. PIxabay.com

Około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie plus otrzymają klucze od mieszkań – informuje minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Minister przypomina, że program będzie realizowany w całej Polsce. W pierwszej kolejności w tych miejscach, które mają nieruchomość, wpisaną w plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczoną na cele mieszkaniowe.

– Te realizacje mam nadzieję rozpoczniemy na początku 2018 roku – zapowiada minister Andrzej Adamczyk. – Realizacja programu planowana jest na lata.

Czytaj też: Mieszkanie plus, czyli każda rodzina z nowym mieszkaniem

Program Mieszkanie plus premier Beata Szydło przedstawiła na początku czerwca razem z kierownictwem resortu infrastruktury i budownictwa. Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Zostaną do niego wniesione na podstawie ustawy grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 mkw. (w zależności od lokalizacji).

W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa infrastruktury i budownictwa oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • mam mieszkanie , 2016-06-20 17:58:49

    Pierwsze mieszkania plus muszą być tuz przed następnymi wyborami, będą karta przetargowa PiS w wyborach. Mnie do mieszkania nie dołożył nikt nawet złotówki ale wiedziałem, że muszę zapewnić godziwe warunki do życia mojej rodziny a nie hulanki i swawole.