Mieszkanie plus. Pierwsze klucze około 2019 roku

Około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie plus otrzymają klucze od mieszkań – informuje minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Mieszkanie plus. Pierwsze klucze około 2019 roku
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiada, że około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie plus otrzymają klucze od mieszkań. Fot. PIxabay.com

Minister przypomina, że program będzie realizowany w całej Polsce. W pierwszej kolejności w tych miejscach, które mają nieruchomość, wpisaną w plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczoną na cele mieszkaniowe.

– Te realizacje mam nadzieję rozpoczniemy na początku 2018 roku – zapowiada minister Andrzej Adamczyk. – Realizacja programu planowana jest na lata.

Czytaj też: Mieszkanie plus, czyli każda rodzina z nowym mieszkaniem

Program Mieszkanie plus premier Beata Szydło przedstawiła na początku czerwca razem z kierownictwem resortu infrastruktury i budownictwa. Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Zostaną do niego wniesione na podstawie ustawy grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 mkw. (w zależności od lokalizacji).

W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa infrastruktury i budownictwa oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pierwsze mieszkania plus muszą być tuz przed następnymi wyborami, będą karta przetargowa PiS w wyborach. Mnie do mieszkania nie dołożył nikt nawet złotówki ale wiedziałem, że muszę zapewnić godziwe warunki do życia mojej rodziny a nie hulanki i swawole.

mam mieszkanie , 2016-06-20 17:58:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE