PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Pierwsze mieszkania gotowe już na początku 2018 r. Jakie będą?

  • Newseria.pl/AT    17 lipca 2017 - 13:42
Mieszkanie Plus: Pierwsze mieszkania gotowe już na początku 2018 r. Jakie będą?
Program Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę mieszkań dostępnych dla osób o średnich dochodach, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach (fot.pixabay.com)

Obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus buduje się ponad 1,2 tys. mieszkań, a kolejne 10 tys. jest w przygotowaniu. Pierwsze mieszkania - w Białej Podlaskiej i Jarocinie - mają zostać oddane w I kwartale 2018 r.
• Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus.

• W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli państwowym banku ziemi.

• Nowe przepisy zobowiązują m.in. samorządy, Lasy Państwowe, Agencję Mienia Wojskowego i inne państwowe spółki do sporządzania wykazów swoich nieruchomości i przekazywania ich do krajowych zasobów.

• W ubiegłym tygodniu jako pierwsza na taki krok zdecydowała się już Poczta Polska.

• Pierwsze realizacje będziemy chcieli oddawać już w I kwartale przyszłego roku - mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus. W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli państwowym banku ziemi. KZN umożliwi budowanie tanich mieszkań na gruntach Skarbu Państwa. Taka inwestycja ruszy niedługo w Warszawie, na działkach przekazanych przez Pocztę Polską. Łącznie na warszawskiej Woli ma powstać 1100 lokali w ramach Mieszkania Plus. Poczta wytypowała już kolejne grunty.

– Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus w całej Polsce jest bardzo duże. Każda realizacja, choćby w najmniejszym mieście, wywołuje ogromne zainteresowanie mediów, samorządów, lokalnych elit, a przede wszystkim mieszkańców. Ludzie dzwonią, pytają, jak ma to wyglądać, kiedy będą mieszkania, jaka będzie ich dostępność. Każda realizacja i każde podpisanie umowy wywołują ogromne zainteresowanie społeczne – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Czytaj też: Jakie będą Mieszkania Plus?

Ogłoszony we wrześniu 2016 roku rządowy program Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę mieszkań dostępnych dla osób o średnich dochodach, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach. Umożliwi to wykorzystanie nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

Mieszkanie Plus opiera się na trzech filarach. Pierwszym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe, na których będzie można odkładać pieniądze na zakup albo remont mieszkania. Regularne oszczędzanie ma być dodatkowo premiowane przez rząd. Drugi filar to wsparcie dla budownictwa społecznego i spółdzielczego. Trzeci zakłada utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czyli państwowego banku ziemi, który będzie rozporządzał gruntami przekazanymi przez Skarbu Państwa i przekazywał je na cele budownictwa mieszkaniowego zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Projekt ustawy o KZN, który powstał w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, przyjęła 5 lipca Rada Ministrów. W ubiegłym tygodniu został przedłożony w Sejmie. Nowe przepisy zobowiążą m.in. samorządy, Lasy Państwowe, Agencję Mienia Wojskowego i inne państwowe spółki do sporządzania wykazów swoich nieruchomości i przekazywania ich do krajowych zasobów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.