PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Pierwsze mieszkania jeszcze przed 2019 r.?

  • PAP/AT    21 września 2017 - 11:37
Mieszkanie Plus: Pierwsze mieszkania jeszcze przed 2019 r.?
Źródłem finansowania działalności Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) będą przychody z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa (fot.pixabay.com)

Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że pierwsze budynki mieszkalne w programie Mieszkanie Plus na gruntach Skarbu Państwa włączonych do KZN powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza wcześniejszej realizacji.
• W zasobach Skarbu Państwa zarządzanych m.in. przez starostów jest ok. 7,7 tys. ha gruntów, które mogą zostać wniesione do Krajowego Zasobu Nieruchomości - wynika ze wstępnej analizy resortu infrastruktury i budownictwa dotyczącej zasobów gruntów.

• Potencjał KZN, będzie mógł zostać określony dopiero po dokonaniu szczegółowej inwentaryzacji dostępnych nieruchomości Skarbu Państwa - zaznaczył resort.

• MIB tłumaczył, że pod zabudowę mieszkaniową zostaną przeznaczone przede wszystkim nieruchomości o odpowiednich cechach - np. o dobrym dostępie do infrastruktury technicznej czy dobrym położeniu fizjograficznym.

Jak wskazał resort infrastruktury i budownictwa, źródłem finansowania działalności Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) będą przychody z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, które wejdą w skład tego zasobu.

"Wstępna kwerenda zasobów gruntowych przeprowadzona przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wykazała, że w zasobach Skarbu Państwa, zarządzanych przez starostów lub agencje wykonawcze, znajduje się ok. 7,7 tys. ha gruntów, które mogą zostać wniesione do Krajowego Zasobu Nieruchomości" - poinformowało MIB.

Resort zaznaczył, że potencjał KZN, w tym również jego możliwości finansowania działań mieszkaniowych, będzie mógł zostać określony dopiero po dokonaniu szczegółowej inwentaryzacji dostępnych nieruchomości Skarbu Państwa.

Czytaj też: Mieszkanie plus: Kryteria przyznawania mieszkania. Kto ma pierwszeństwo?

Z obliczeń resortu wynika, że potencjał KZN mógłby wynieść ok. 1 mld 900 tys. zł, jeżeli: wszystkie nieruchomości zostałyby przekazane do KZN; działki mogłyby być oddane w użytkowanie wieczyste przy założeniu przeciętnych cen rynkowych; kwota pierwszej opłaty (przy użytkowaniu wieczystym) wyniosłaby 20 proc. ceny.

Jak podkreślił resort, "dane te należy jednak traktować na obecnym etapie wyłącznie poglądowo, raczej jako wskazujące maksymalny możliwy potencjał finansowy Krajowego Zasobu Nieruchomości".

MIB tłumaczył, że pod zabudowę mieszkaniową zostaną przeznaczone przede wszystkim nieruchomości o odpowiednich cechach - np. o dobrym dostępie do infrastruktury technicznej czy dobrym położeniu fizjograficznym.

"Pozostałe nieruchomości znajdujące się w KZN, w szczególności te, które nie cieszyły się zainteresowaniem w czasie przetargów, będą służyły podniesieniu atrakcyjności i funkcjonalności nieruchomości zakwalifikowanych pod zabudowę, bądź zasileniu finansowemu KZN" - wskazał resort. Pozyskane finansowanie będzie można przeznaczyć na cele mieszkaniowe.

Resort budownictwa nie zakłada, że wszystkie przeanalizowane nieruchomości znajdą się w KZN. Jak podkreślił, oszacowanie powierzchni czy wartości oraz potencjału inwestycyjnego "nie jest możliwe przed dokonaniem pełnej inwentaryzacji zasobów nieruchomości, a tym samym nie jest możliwe również określenie potencjału finansowego KZN".

KZN będzie dążył do zwiększenia wartości nieruchomości, którymi zarządza, np. przez realizację uzbrojenia technicznego, ich scalenie i podział. "Również w tym zakresie ostateczna kalkulacja będzie mogła być wykonana dopiero po pełnej inwentaryzacji nieruchomości" - zaznaczono w informacji.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.