PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Pierwsze w Polsce czynszowe mieszkania na wynajem powstaną w Jarocinie

  • pt/pap    21 listopada 2016 - 16:56
Mieszkanie Plus: Pierwsze w Polsce czynszowe mieszkania na wynajem powstaną w Jarocinie
W ramach programu budowy czynszowych mieszkań na wynajem Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (JTBS) chce wybudować 400 mieszkań czynszowych Ofot.fotolia)

• W Jarocinie powstanie 400 mieszkań czynszowych na wynajem, to pierwszy taki projekt w Polsce - powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.
• W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego.
W ramach programu budowy czynszowych mieszkań na wynajem Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (JTBS) chce wybudować 400 mieszkań czynszowych "pod klucz" o metrażach do 55 m kw.

Docelowo - jak wskazywał prezes JTBS Jerzy Wolski - jarociński TBS będzie gotowy do budowy 540 mieszkań. "Czy tyle mieszkań powstanie, będzie zależało od tego, czy będzie takie zapotrzebowanie" - powiedział Wolski. Jak poinformował, do programu napłynęło już ponad 400 wniosków od potencjalnych najemców, z czego 40 to wnioski z poza Jarocina.

Mieszkania powstaną w Jarocinie i jego okolicach. Budowa pierwszych mieszkań w ramach pierwszego etapu programu ma ruszyć w grudniu br. Powstanie 258 lokali w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce oraz w Siedleminie.

Czytaj też: Mieszkanie Plus, czynsz, warunki: Kto i kiedy dostanie mieszkanie?

W drugim etapie, którego rozpoczęcie planowane jest w połowie przyszłego roku, ma powstać 150 mieszkań w Potarzycy, Łuszczanowie i przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Realizacja budowy 400 mieszkań ma zakończyć się do września 2018 roku.

Mieszkania będą budowane w dwu opcjach: 55,1 m kw. i 35,6 m kw. Będą to lokale trzy- i dwupokojowe. Mieszkania będą posiadały ogrzewanie indywidualne - gazowe. Cena za czynsz ma wynosić 11 zł za m kw. w Jarocinie oraz od 10 zł do 10,50 zł za m kw. w okolicach.

Gmina przyciągnie mieszkańców

Jak wskazywał prezes Wolski, będą to mieszkania w zabudowie segmentowej. "Chodziło o to, żeby ta konstrukcja była jak najprostsza i jak najmniej kosztowna, nie tylko na etapie realizacji inwestycji, ale również na etapie jej eksploatacji" - tłumaczył prezes JTBS.

Mieszkanie będzie mógł wynająć ten kto zostanie zakwalifikowany do programu. Wśród kryteriów przyznawania mieszkania prezes Wolski wymienił przede wszystkim brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście.

"Chcemy uniknąć takiej sytuacji, kiedy najemcami naszych mieszkań czynszowych staną się ci, którzy są już w posiadaniu innych mieszkań" - mówił prezes JTBS. Ponadto, przyszły najemca musi wypełnić i złożyć wniosek oraz wykazać, że stać go na terminowe opłacanie czynszu. Przyszły najemca będzie musiał też wnieść kaucję w wysokości 12-krotności czynszu, w przypadku większego lokalu będzie to ok. 7 tys. zł.

Przedstawiciele gminy Jarocin obecni na poniedziałkowej konferencji wskazywali na korzyści, jakie da inwestycja. Ich zdaniem dzięki niej gmina będzie przyciągać nowych mieszkańców.

"To dość nowatorskie podejście" - podkreślił na konferencji wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Dodał, że to przedsięwzięcie wpisuje się w program Mieszkanie plus.

Jak mówił, stosowanie innowacyjnych rozwiązań służy zmniejszeniu kosztów. "Myślę, że ten projekt udowadnia, że jest możliwe budowanie taniej, zachowując bardzo dobry standard" - ocenił Stasiak.

Zapowiedział, że wkrótce BGK "trafi pod skrzydła" Polskiego Funduszu Rozwoju i "będzie prawdopodobnie występować pod nazwą PFR Nieruchomości". "W ramach grupy PFR mamy być centrum kompetencji w zakresie inwestycji kapitałowych na rynku mieszkaniowym i samorządowym" - poinformował.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.