PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus: Radom podpisał list intencyjny dotyczący udziału w programie

  • PAP/MN    12 października 2016 - 15:57
Mieszkanie plus: Radom podpisał list intencyjny dotyczący udziału w programie
Zgodnie z założeniami programu w przyszłym roku pierwsi wykonawcy powinni wejść na teren budowy. (fot. Radom, wikipedia.org)

• Radom jest jednym z 17 miast, których władze podpisały w środę (12 października) ze spółką BGK Nieruchomości list intencyjny zawierający deklarację przystąpienia do pilotażowego programu Mieszkanie plus.
• Na początek w tym mieście mogłoby powstać 170 mieszkań na wynajem.
Radom przedstawił BGK Nieruchomości - spółce odpowiedzialnej za pilotażową realizację programu Mieszkanie plus - trzy działki o łącznej powierzchni 1,8 ha, na których miałyby powstać budynki z mieszkaniami na wynajem.

"Miasto zaproponowało nam trzy atrakcyjne lokalizacje. Są to miejsca dobrze skomunikowane i nie objęte żadnymi roszczeniami" - ocenił wiceprezes BGK Nieruchomości Tomasz Siwak. "Mam nadzieję, że pierwsze mieszkania będą mogły być oddane do użytku za dwa lata. Zgodnie z założeniami rządowego programu cena najmu będzie wynosiła od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy" - dodał.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że gmina zamierza realizować także własny program budowy mieszkań na wynajem, adresowany przede wszystkim do młodych rodzin. "Poprzez podpisanie tego listu intencyjnego sygnalizujemy, że jesteśmy zainteresowani również współpracą z BGK Nieruchomości" - stwierdził Witkowski.

Wstępnie do realizacji pilotażowego programu, oprócz Radomia, wytypowane zostały takie miasta jak: Biała Podlaska, Chorzów, Dębica, Gliwice, Katowice, Kobyłka, Nowa Dęba, Pelplin, Poznań, Skawina, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Trzebinia, Tychy, Wałbrzych i Września.

Czytaj też: Z mieszkania z plusem skorzystać może aż 40 proc. Polaków

Jak podkreślał obecny w środę w Radomiu wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, w pierwszej kolejności do programu pilotażowego zakwalifikowano samorządy, które wyraziły gotowość do przystąpienia do inwestycji. "To jest program rządowy, ale odbywa się we współpracy z samorządami, która dotyczy m.in. przedstawienia odpowiednich działek" - powiedział dziennikarzom Chorąży. Dodał, że przy doborze miast do programu pilotażowego brano także pod uwagę różnorodną lokalizację oraz wielkość miast. "Zależało nam na tym, by były to zarówno miasta średnie - jak Radom, czy mniejsze - jak Pelplin" - stwierdził wiceminister.

Chorąży zapowiedział, że zgodnie z założeniami programu w przyszłym roku pierwsi wykonawcy powinni wejść na teren budowy. Natomiast na przełomie 2018 i 2019 r. przewidziane jest oddawanie do użytku mieszkań objętych tym programem. "To jest ambitny termin" - zaznaczył wiceminister. "Dlatego już dzisiaj rozpoczynamy pracę nad dopracowaniem modelu biznesowego dla każdej z tych lokalizacji" - dodał Chorąży.

Czytaj tez: 17 miast z mieszkaniami od rządu. "To jest oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi"

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.