PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie plus remedium na brzydotę i chaos urbanistyczny miast? Architekci: Zamysł dobry, z wykonaniem może być różnie

 • KDS    26 lutego 2018 - 06:00
Mieszkanie plus remedium na brzydotę i chaos urbanistyczny miast? Architekci: Zamysł dobry, z wykonaniem może być różnie
- Każdy nowy projekt, budynek jest szansą, że powstanie coś, co poprawi wygląd miast i da lepsze perspektywy na przyszłość - uważa Tomasz Konior. (fot. Shutterstock.com)

Panuje przekonanie, że Polska to brzydki kraj, w którym gdzieniegdzie pojawiają się piękne budynki. To właśnie u nas na blokowiskach króluje wszechobecna pasteloza. Rządowy program Mieszkanie plus ma szansę zmienić wizerunek naszych miast? Architekci liczą na pozytywne efekty, ale ... niekoniecznie estetyczne.
 • Zgodnie z pierwotnymi założeniami programu Mieszkanie Plus, w Polsce mają powstać dostępne cenowo mieszkania na wynajem, z opcją dojścia do własności. 
 • W program zaangażowani zostali architekci. Zarówno studenci, jak i ci ze sporym doświadczeniem w projektowaniu. 
 • Czy program Mieszkanie plus ma szansę poprawić wizerunek polskich miast? To pytanie zadaliśmy znanym architektom i designerom.

Jarocin, Katowice, Wałbrzych, Warszawa, Sochaczew czy Wieluń. M.in. w tych miastach samorządy zdecydowały się "wejść" w rządowy program Mieszkanie plus. Dzięki temu na ich terenie pojawią się (jeśli uda się pokonać szereg utrudnień - przy. red) nowe domy mieszkalne. 

Nowy budynek to nowa szansa 

To może być okazja, by zmienić wizerunek polskich miast. A ten dziś pozostawia wiele do życzenia.

Polska staje się krajem zamożniejszym, ale nie można powiedzieć ze ładniejszym. Jeśli chodzi o architekturę, uważam, że w Polsce jest bardzo źle. Nie ma pewnych wzorników jeśli chodzi o architekturę nowoczesną, nie ma żadnych wymagań jeśli chodzi o estetykę i ład przestrzenny - mówiła w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Magdalena Gawin, wiceminister kultury.

Jedne z większych estetycznych problemów, jakie dotyczą przestrzeni publicznej, to nie tylko chaos przestrzenny ale też wszechobecna "pasteloza". Termin stworzony przez fotografa Filipa Springera mówi o zamiłowaniu Polaków do kolorowych blokowisk. Jednak tynk w pastelowych lub wyjątkowo intensywnych odcieniach obecny jest nie tylko na osiedlach. Widać go również w centrach miast. Jak wskazywał Springer w swoim fotoreportażu, jednym z pierwszych "zakażonych" był Hotel Sobieski w Warszawie. 

Czytaj więcej: Plany zagospodarowania przestrzennego w miastach dalekie od ideału. Mamy urbanistyczny chaos

- Każdy nowy projekt, budynek jest szansą, że powstanie coś, co poprawi wygląd miast i da lepsze perspektywy na przyszłość - uważa Tomasz Konior, architekt, który zaprojektował nową siedzibę NOSPR w Katowicach.

Jednak pytany o wpływu programu Mieszkanie plus przestrzega przed wąskim rozumieniem tego pojęcia.

- Mówimy o wyglądzie miasta, jednak w ogólnym rozrachunku chodzi o komfort. O to, żeby w miastach dobrze się żyło. Na ten aspekt składa się wiele kwestii. Choćby najpiękniejsze domy, jeśli nie będą tworzyć miasta, kreować pewnych relacji przestrzennych, które spowodują, że również przestrzenie między budynkami będą wygodne i piękne, nic nam nie dadzą - przestrzega.×
KOMENTARZE (2)

 • babcia Alinka, 2018-02-26 08:55:09

  Każdy rozsądny program mieszkaniowy w Polsce powinien rozpocząć się od zmiany podejścia do planowania przestrzennego, urbanistyki. Nie brnąć w głupotę dalej, tylko zawrócić zaczynając od przeczytania ze zrozumieniem ustawy o planowaniu przestrzennym sprzed wojny. Wtedy naszą ustawę naśladowali za g...ranicą, np. Szwajcarzy, Niemcy. Obecna jest kuriozalna w skali świata. Jej idea jest lustrzanym odbiciem dekretu Bieruta i prawodawstwa Gomułki.  rozwiń
 • cycu, 2018-02-26 08:03:43

  trzeba opracować kosztorysy takich domów i wg nich wy najmować wykonawców