PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Ruszą publiczne konsultacje pierwszych lokalizacji

  • aw    29 września 2017 - 17:11
Mieszkanie Plus: Ruszą publiczne konsultacje pierwszych lokalizacji
Celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji (fot.pixabay)

2 października rozpoczną się konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji programu Mieszkanie Plus połączone z prezentacją zasad działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. Resort budownictwa chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności.
• Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 2 października w Bydgoszczy, zaś kolejne: 9 października w Opolu, 18 października w Lublinie i 30 października w Szczecinie.

• W każdym z miast wojewoda zaprosił do konsultacji samorządowców, żeby poznać ich oczekiwania związane z funkcjonowaniem i działaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).

• Celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji. - Chodzi o to, żeby powstające budynki dobrze komponowały się z otoczeniem, ich funkcjonowanie nie powodowało obciążenia finansowego gmin i aby były akceptowane przez lokalne społeczności.

Jak podaje resort budownictwa, w konsultacjach, które odbędą się w każdym województwie, mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich samorządów lokalnych: samorządów powiatowych i samorządów gminnych.

- Chodzi o to, żeby z szansy uzyskania mieszkania, które będą powstawały przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości, mogły skorzystać zarówno gminy, w których są nieruchomości Skarbu Państwa już przygotowane pod budownictwo mieszkaniowe, jak również gminy, które mają własne działki budowlane, także uzbrojone i potrzebują kapitału na budowę mieszkań – podaje MIB.

Czytaj też: Kryteria naboru do Mieszkania plus ustali KZN dla każdej inwestycji odrębnie

Harmonogram konsultacji

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 2 października w Bydgoszczy, zaś kolejne: 9 października w Opolu, 18 października w Lublinie i 30 października w Szczecinie. W każdym z miast wojewoda zaprosił do konsultacji samorządowców, żeby poznać ich oczekiwania związane z funkcjonowaniem i działaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).

KZN będzie poszukiwał działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, ma to być atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować.

Celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji.

- Chodzi o to, żeby powstające budynki dobrze komponowały się z otoczeniem, ich funkcjonowanie nie powodowało obciążenia finansowego gmin i aby były akceptowane przez lokalne społeczności. Tam, gdzie jeszcze samorządy nie zgłosiły zainteresowania programem, samorządowcy będą mogli uzyskać opinie swoich mieszkańców dotyczące potrzeby skorzystania z takiej oferty – włączenia jej do wieloletnich lokalnych programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym – czytamy w resortowym komunikacie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.