PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus ruszy z kopyta? Za tydzień spotkanie na temat założeń do specustawy mieszkaniowej

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 11:35
Mieszkanie plus ruszy z kopyta? Za tydzień spotkanie na temat założeń do specustawy mieszkaniowej
Kwieciński zapowiedział przyspieszenie prac nad polityką mieszkaniową kraju. (fot.shutterstock.com)

Założenia specustawy mieszkaniowej to priorytet - poinformował w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Za "tydzień lub dwa" mamy poznać jej szczegóły.
  • Jerzy Kwieciński w środę (7.02) był gościem radia TOK FM. 
  • Przyznał, że dotychczasowe wysiłki rządu, by uruchomić na znacznie większą skalę produkcję mieszkań w Polsce nie przyniosły oczekiwanego efektu. 
  • Zapowiedział też przyspieszenie prac nad polityką mieszkaniową kraju. 

Kwieciński zwrócił uwagę, że Polska pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców odstaje od średniej europejskiej. Wskazał, że w Polsce to nieco ponad 360 mieszkań, w UE to 435.

Dlatego też - jak kontynuował - budownictwo mieszkaniowe, w tym realizacja rządowego programu Mieszkanie plus, w najbliższych miesiącach będzie miało "absolutny priorytet" rządu. Chodzi m.in. o poprawę otoczenia legislacyjnego, które pozwoli ruszyć inwestycjom.

- Będziemy chcieli pilnie przeprowadzić przez rząd i parlament specustawę mieszkaniową - zapowiedział minister. Na początku lutego Kwieciński powiedział, że są zdeterminowani do tego, żeby taką specustawę, nazywaną w skrócie mieszkaniową, przygotować.

Szef resortu inwestycji i rozwoju pytany, co znajdzie się w specustawie - odpowiedział - że za tydzień, albo dwa się o tym dowiemy. Dopytywany, czy to oznacza, iż w tym czasie pojawi się jej projekt, Kwieciński doprecyzował, że na razie chodzi o założenia do specustawy.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa. Kto wejdzie w jej skład?

- Na Radzie Mieszkalnictwa ustaliliśmy, że jest to nasz absolutny priorytet. Za tydzień będziemy rozmawiali na temat najważniejszych założeń i kształtu tej ustawy. Chcielibyśmy, by została bardzo szybko przeprocedowana przez rząd i skierowana do Sejmu" - powiedział minister.

W styczniu w wyniku rekonstrukcji rządu nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przejęło nadzór nad działaniami operacyjnymi związanymi z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Wcześniej za te sprawy odpowiedzialny był resort infrastruktury i budownictwa, który po rekonstrukcji został zlikwidowany.

Ponadto po rekonstrukcji premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus. W związku z tym powołana została Rada Mieszkalnictwa.

W skład Rady - obok premiera Morawieckiego - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Czytaj więcej: W ciągu 20 miesięcy rozpocznie się budowa 10 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Do zadań Rady należy w szczególności opracowywanie mechanizmów współpracy organów administracji rządowej i jednostek organizacyjnych im podległych oraz monitorowanie przebiegu działań służących realizacji polityki mieszkaniowej Rady Ministrów.

Rada Mieszkalnictwa ma także inicjować i koordynować prace analityczne, koncepcyjne oraz wdrożeniowe, związane z realizacją polityki mieszkaniowej Rady Ministrów. Ma także monitorować przebieg realizacji tych prac.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.