PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Rząd zapoznał się z realizacją Narodowego Programu Mieszkaniowego

  • PAP/MN    31 lipca 2017 - 19:26
Mieszkanie Plus: Rząd zapoznał się z realizacją Narodowego Programu Mieszkaniowego
Pilotaż programu "Mieszkanie Plus" jest aktualnie prowadzony przez spółkę BGK Nieruchomości. (fot. pixabay)

Rząd zapoznał się w poniedziałek z realizacją Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego elementem jest pakiet "Mieszkanie Plus" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
• Minister Andrzej Adamczyk zapowiada niebawem rozporządzenie w sprawie czynszów w mieszkaniach powstających w ramach pakietu.

• Na rozpoczęcie działalności przez KZN w latach 2017-2019 trzeba będzie przeznaczyć z budżetu państwa 200 mln zł.

• KZN mają być przekazywane jedynie informacje o gruntach, które mogą być przydatne do wybudowania na nich mieszkań.

Narodowy Program Mieszkaniowy, przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 roku, zakłada m.in. zwiększenie dostępu do mieszkań osób gorzej sytuowanych. Jednym z jego głównych elementów, jest - jak przypomina CIR - pakiet "Mieszkanie Plus".

Obejmuje on budownictwo na wynajem na gruntach samorządowych i skarbu państwa. Inne elementy NPM to także "społeczne budownictwo czynszowe", czyli m.in. wsparcie dla "budownictwa komunalnego i chronionego" oraz wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (przygotowywany jest projekt o indywidualnych kontach mieszkaniowych)

Jeśli chodzi o "Mieszkanie Plus" - przypomina CIR - pilotaż programu jest aktualnie prowadzony przez spółkę BGK Nieruchomości SA, a podmioty zainteresowane współpracą (samorządy gminne, deweloperzy, podmioty posiadające grunty pod zabudowę mieszkaniową), kierują bezpośrednio ofertę współpracy do spółki.

Czytaj też: Nie można będzie kupić ziemi Skarbu Państwa na słupa?

"W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań na wynajem, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie - w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu" - informuje CIR.

Komunikat CIR podkreśla także, że po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), zaakceptowanej 27 lipca bez poprawek przez Senat, możliwe będzie wykorzystanie gruntów skarbu państwa pod budownictwo na wynajem.

"Spodziewam się, że prezydent podpiszę tę ustawę" - mówił w poniedziałek w radiowej jedynce minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Poinformował jednocześnie, że jest już przygotowanie rozporządzenie w sprawie czynszów mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus". Wyraził nadzieję, że rząd przyjmie je we wrześniu. Czynsze te - dodał - byłyby realnie niższe od rynkowych. "Dotrzymujemy słowa, że będą to mieszkania niedrogie" - powiedział Adamczyk.

Czytaj też: W tym mieście powstanie ponad 200 Mieszkań Plus

Przekonywał też, że KZN nie będzie, jak niektórzy sądzą, właścicielem ogromnych powierzchni nieruchomości. Jego celem i zadaniem będzie wykorzystywanie możliwych do wykorzystania nieruchomości na cele budownictwa mieszkaniowego.

Ustawa o KZN nakłada bowiem obowiązek na wszystkie instytucje państwowe, które dysponują potencjalnymi nieruchomościami budowlanymi, przygotowania informacji, jakie działki pod budownictwo posiadają - informował Adamczyk.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.