PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z 363 do 435 na tysiąc mieszkańców

  • PAP/MN    27 kwietnia 2017 - 14:51
Mieszkanie Plus: Średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z 363 do 435 na tysiąc mieszkańców
23 marca br. BGKN ogłosił konkurs dla architektów na projekt modelowego domu wielorodzinnego dla programu Mieszkanie plus. (fot. Pixabay)

Narodowy Program Mieszkaniowy przewiduje budowę milionów tanich mieszkań do 2030 r.
• Do 2030 r. trzeba wybudować 2,7 mln mieszkań, z czego ok. 2 mln wygeneruje rynek - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

• Zostanie jeszcze prawie milion mieszkań do wybudowania, a budowa miliona mieszkań to 200 mld zł dodatkowych inwestycji w gospodarkę - dodał.

• Zaznaczył, że gdybyśmy chcieli osiągnąć poziom zasobów mieszkaniowych, który mają Skandynawowie, to trzeba by było wybudować 13 milionów mieszkań.

• O Narodowym Programie Mieszkaniowym będziemy rozmawiać podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, na panelu Program „Mieszkanie Plus” 11 maja.

Szef BGK Nieruchomości podkreślił w czwartek podczas otwarcia konferencji "Od innowacji do inwestycji", która odbywa się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, że liczy na to, iż za rok-dwa będziemy w stanie budować świetnej jakości budynki za niewielkie pieniądze, w których ludzie będą czuli się dobrze. "Taki jest nasz cel i taki jest nasz pomysł" - zaznaczył.

Barszcz przypomniał, że zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, do 2030 r. średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z obecnych 363 na 1000 mieszkańców, do 435. "Zakładając, że nie zmieni nam się liczba mieszkańców i nie ubędzie nam mieszkań, to oznacza dokładnie 2 mln 744 tys. mieszkań, które trzeba wybudować" - powiedział. "Nie brzmi to jakoś przesadnie fantastycznie, dlatego, że dwie trzecie z tego 'zrobią się same'. Zakładając, że rynek deweloperski i produkcja mieszkań będzie szła w takim tempie, jak dzisiaj, to oznacza jakieś dwa miliony mieszkań" - wyjaśnił.

Czytaj też: Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na Mieszkanie plus?

Dodał, że tak czy inaczej zostanie jeszcze prawie milion mieszkań do wybudowania, abyśmy osiągnęli średni poziom życia w UE. Zaznaczył, że gdybyśmy chcieli osiągnąć poziom zasobów mieszkaniowych, który mają Skandynawowie, to trzeba by było wybudować 13 milionów mieszkań.

"To pokazuje skalę zapóźnień i skalę problemów mieszkaniowych, z którą borykamy się w Polsce" - wskazał. Według Barszcza, milion mieszkań to dla państwa 200 mld złotych dodatkowych inwestycji w gospodarkę, na rozwój polskich firm. Tymczasem obecnie innowacyjne polskie przedsiębiorstwa z branży technologii budowlanych żyją głównie z eksportu, bowiem w Polsce nie ma wystarczającego rynku zbytu na ich produkty. Dodał, że budowa tylu mieszkań, to także szansa dla architektów.

Minister MIB Tomasz Żuchowski dodał, że program ma "przyciągnąć rodaków, którzy wyemigrowali, aby chcieli tutaj żyć i pracować dla wspólnego dobra". Zaznaczył, że program Mieszkanie plus ma łączyć najwyższe standardy urbanistyczne, społeczne, komunikacyjne.

Czytaj też: Niezwykły projekt mieszkaniowy w Gorzowie Wlkp.×
KOMENTARZE (1)

  • jadora, 2017-05-17 08:44:23

    Zaczęliśmy się rozglądać za mieszkaniem na Woli i Grochowie, jest z czego wybierać ale wiadomo, że cena odgrywa ważną rolę. Na razie poważnie myślimy o inwestplanie.