PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus w Łodzi. Jest umowa, będzie ok. 400 nowych mieszkań

  • aw/PAP    26 czerwca 2017 - 15:57
Mieszkanie Plus w Łodzi. Jest umowa, będzie ok. 400 nowych mieszkań
Podpisanie umowy (fot.twitter.com/BGK_N)

Miasto przekazuje teren i inwestuje w infrastrukturę wokół nieruchomości- mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
• W ciągu 1,5 roku ma powstać w Łodzi pierwszy budynek z 56 mieszkaniami na wynajem w ramach programu Mieszkanie plus.

• Umowę ze spółką BGK Nieruchomości dotyczącą jego budowy podpisała w poniedziałek (26 czerwca) prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

• Stolica regionu jest pierwszym miastem w Łódzkiem, które zawarło umowę inwestycyjną na realizację programu Mieszkanie plus, wcześniej listy intencyjne ze spółką BGK Nieruchomości podpisały Tomaszów Mazowiecki, Koluszki, Zduńska Wola, Łowicz i Wieluń. 

 

"Pierwsza inwestycja w ramach programu Mieszkanie plus zrealizowana zostanie w dzielnicy Bałuty. Postanowiliśmy uporządkować zaniedbany teren pomiędzy ul. Zgierską, Limanowskiego i Zachodnią - tam powstanie pierwszy budynek z 56 mieszkaniami, łącznie z węzłem infrastrukturalnym. W kolejnych etapach na tym obszarze powstaną 364 mieszkania. W Łodzi, która mieszkań potrzebuje, jest to istotny element polityki miejskiej" - podkreśliła prezydent Zdanowska na konferencji prasowej.

Jak będzie przebiegać inwestycja?

Inwestycja na blisko czterohektarowej działce należącej do miasta zostanie zrealizowana w siedmiu etapach. W pierwszej kolejności przy ulicy Zgierskiej powstanie pięciokondygnacyjny budynek mieszczący 56 mieszkań o metrażach od 29 do 88 m kw. Do dyspozycji przyszłych mieszkańców zostanie oddany garaż podziemny, a także naziemne miejsca postojowe znajdujące się na parterze budynku. Budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A.

Jak wyjaśnił prezes zarządu BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz, w zależności od preferencji najemców, mieszkania będą przez nich wynajmowane bądź wynajmowane z opcją dojścia do własności - na zasadach podobnych do leasingu. Planuje się, że czynsz nie powinien przekroczyć 20 zł za m kw.; przy opcji ze spłatą własności, do kwoty tej trzeba będzie dodać ok. 20-30 proc. Najemca może podjąć decyzję o wykupie mieszkania w dowolnym momencie.

Podpisana w poniedziałek (26 czerwca) umowa inwestycyjna dotyczy budowy pierwszego budynku w ramach programu Mieszkanie plus, natomiast podpisany w ubiegłym roku list intencyjny obejmuje zagospodarowanie całego terenu w okolicach Zgierskiej, Zachodniej i Limanowskiego.

"Na tym obszarze jest jeszcze kilka nieruchomości w bardzo złym stanie technicznym, które wymagają wysiedlenia; oczyszczony teren o uregulowanej sytuacji prawnej będzie sukcesywnie przekazywany BGK. Miasto przekazuje teren i inwestuje w infrastrukturę wokół nieruchomości" - dodała Zdanowska.

Mieszkanie plus - dla kogo?

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który rząd przyjął we wrześniu 2016 r. Zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.

Czytaj też: Mieszkanie Plus rośnie w siłę w Małopolsce×
KOMENTARZE (1)

  • Karolina strankiewicz, 2017-06-26 22:43:56

    Pani Zdanowska nie ma się czym zająć tylko takimi pierdolami mieszkanie plus a nie mieszkanie minus zeby nie przeszla na prezydenta a wize jonskiego strara malpa suka i (...) i picka ryj ma psa doga zeby tak dostała wylew i nie wstala z łóżka.