PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus w Lublinie: Ponad 300 mieszkań na terenach Poczty Polskiej

  • aw/PAP    19 marca 2018 - 13:12
Mieszkanie plus w Lublinie: Ponad 300 mieszkań na terenach Poczty Polskiej
Według wstępnych szacunków inwestycja będzie kosztowała ok. 50 mln zł (fot.fotolia)

Budowę 304 mieszkań w Lublinie w ramach programu Mieszkanie plus zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Mieszkania mają powstać na gruntach Poczty Polskiej. Mieszkania mogłyby powstać szybciej, gdyby tylko resort poinformował o tych planach władze miasta.
"Dzisiaj zostanie złożony wniosek do prezydenta miasta o wydanie warunków zabudowy. Będą to mieszkania, które po raz pierwszy będziemy realizować we współpracy z Pocztą Polską, w postaci spółki celowej, którą z Pocztą Polską utworzy nasz operator w programie Mieszkanie plus, czyli spółka BGK Nieruchomości" - powiedział Artur Soboń na konferencji prasowej w Lublinie.

"To pierwszy projekt z Pocztą Polską, także pierwszy projekt w Lublinie" - dodał.

Soboń powiedział, że według wstępnych szacunków inwestycja będzie kosztowała ok. 50 mln zł, ale - jak podkreślił - ostateczna cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Mieszkania mają być budowane na gruntach należących do Poczty, przy ul. Sierpińskiego w Lublinie. Jak powiedział członek Zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński, to teren z dostępem do komunikacji miejskiej, znajduje się tam obecnie zbędna dla poczty baza logistyczna.

Koncepcja zakłada budowę dziewięciu czterokondygnacyjnych bloków, w których będzie w sumie 304 mieszkań, w większości dwu- i trzypokojowych, o powierzchni ok. 40 m kw. i 50 m kw.

Całym procesem inwestycyjnym ma zarządzać BGK Nieruchomości.

"Ten fragment miasta nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, zatem wnioskujemy do prezydenta o wydanie warunków zabudowy. Liczymy na to, że decyzja o warunkach zabudowy będzie wydana bez zbędnej zwłoki, żebyśmy mogli rozpocząć już docelowe projektowanie" - powiedział Muszyński. Jak dodał, proces budowlany wraz z projektowaniem potrwa dwa lata.

"Jestem głęboko przekonany, że BGK jest profesjonalnym podmiotem, który jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania miasta Lublin, aby tego typu decyzję o warunkach zabudowy, niezbędną do realizacji tej inwestycji, otrzymać" - podkreślił Soboń.

"Myślę, że tu nie ma żadnej polityki. Jest to jedna z inwestycji, które są Lublinowi potrzebne" - dodał wiceminister.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że wniosek o wydanie warunków zabudowy, który wpłynie do ratusza, będzie procedowany zgodnie z obowiązującym prawem. Zaznaczył, że nie było wcześniej żadnej korespondencji ani konsultacji w tej sprawie i gdyby urząd wcześniej był poinformowany o planach budowy mieszkań przy ul. Sierpińskiego, można byłoby to uwzględnić w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta. To podstawowy dokument planistyczny, w połączeniu z którym uchwalane są szczegółowe plany zagospodarowania poszczególnych części Lublina. Obecnie jest on w fazie konsultacji społecznych.

"W studium uwarunkowań ten teren ma wpisane funkcje przemysłowe, usługowe. Nikt do tej pory nie występował do nas o zapis funkcji mieszkaniowych. Na etapie decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę zapewne uporamy się tym problemem, ale zwracam uwagę na te uwarunkowania planistyczne, bo to one - dopóki nie ma nowej ustawy, nad którą rząd pracuje - determinować będą o możliwości, bądź nie, zabudowy" - powiedział Żuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • państwobezprawia, 2018-03-19 15:31:44

    Pany robią co chcą,co się bedą pytać samorządów..albo liczyć się z jakimiś planami czy studiami uwarunkowań...oni tworzą prawo ..przecież suweren ich wybrał....