PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: W tych miastach deweloperzy wolą nie konkurować z rządowym programem

  • aw/Newseria    14 listopada 2016 - 09:14
Mieszkanie Plus: W tych miastach deweloperzy wolą nie konkurować z rządowym programem
Czołowi deweloperzy operują głównie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście (fot.pixabay)

Na liście 17 miast, które mają uczestniczyć na początku w programie Mieszkanie Plus, znajdują się tylko dwa duże ośrodki: Poznań i Katowice. Te rynki nie należą do najważniejszych polskich rynków deweloperskich. Dlaczego więc deweloperzy obawiają się skutków rządowego programu?
W ramach programu Mieszkanie Plus, którym będzie zarządzała spółka BGK Nieruchomości, będą budowane tanie mieszkania na wynajem (również z opcją ich nabycia). Inwestycje będą realizowane na nieruchomościach obecnie należących do jednostek samorządu, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Z programu będą mogli korzystać wszyscy obywatele, ale preferowane będą rodziny wielodzietne. Realistyczny termin rozpoczęcia pierwszych budów to połowa 2017 roku, a ich zakończenie to koniec 2018 roku.

Czytaj tez: Mieszkanie Plus: w których miastach program już działa

Oprócz Poznania i Katowic tanie mieszkania mają powstać w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni.

- Tymczasem –czołowi deweloperzy operują głównie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście - wymienia Mateusz Mucha, wiceprezes Navigator Debt Advisory.- Sytuacja deweloperów może jednak ulec zmianie w długim terminie, jeżeli program będzie kontynuowany i zostaną do niego włączone duże miasta, a jego skala się znacząco zwiększy – ostrzega Mateusz Mucha.

Czytaj też: Mieszkanie Plus jednak nie na peryferiach?

Rok 2016 może być jednym z najlepszych w historii polskich firm deweloperskich. W I połowie br. dziewięciu największych deweloperów sprzedało ponad 6,1 tys. lokali – to wynik o 14 proc. lepszy, niż w analogicznym okresie 2015 roku. Od początku stycznia tego roku do końca października indeks WIG-Deweloperzy urósł o blisko 17 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG poszedł w górę ledwie o 4,4 proc.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.