PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus w Zgorzelcu?

  • AW    17 października 2017 - 09:36
Mieszkanie Plus w Zgorzelcu?
Miasto rozważa wybudowanie nieruchomości na miejskich terenach przy ul. Lubańskiej (fot.www.shutterstock.com)

Zgorzelec rozważa przystąpienie do programu Mieszkanie Plus. O zdanie pyta mieszkańców.
• Miasto Zgorzelec rozważa przystąpienie do programu Mieszkanie Plus i wybudowanie  nieruchomości na miejskich terenach przy ul. Lubańskiej.

• Koszt najmu takich mieszkań określono na poziomie 17-20 zł/m² + opłaty.

• Zainteresowani mogą wziąć udział w ankiecie do 30 listopada.

Jak informuje zgorzelecki magistrat, chodzi o budowę domów wielorodzinnych z mieszkaniami na wynajem przy ul. Lubańskiej. Oferta byłaby skierowana przede wszystkim do mieszkańców Zgorzelca, ale także do tych, którzy z racji zatrudnienia w mieście lub jego okolicy zamierzają związać swoje życie ze Zgorzelcem.

- Szacunkowy koszt najmu mieszkań planowanych do budowy w ramach programu Mieszkanie Plus określono na poziomie 17-20 zł/m² + opłaty. Lokale miałyby być wykończone „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania i przeznaczone przede wszystkim na wynajem, ale z opcją „docelowego przeniesienia własności” po 25/30 latach najmu. Zamiar skorzystania z tej możliwości najemca powinien jednak zasygnalizować w chwili przystąpienia do programu, godząc się tym samym na wyższy o ok. 20 proc. czynsz. Dla przykładu wynajem rodzinnego mieszkania 2 pokojowego o powierzchni ok. 40 m² kosztować mógłby ok. 680 zł (przy stawce 17 zł/m²) + opłaty (media, gospodarka odpadami, zarządzanie) - wylicza UM Zgorzelec.

Zainteresowani programem proszeni są o wypełnienie w terminie do 30 listopada krótkiej ankiety, która pozwoli określić skalę zainteresowania ofertą i poznać preferencje potencjalnych przyszłych lokatorów.

- Zebrane informacje posłużą do opracowania optymalnej koncepcji programu i będą pomocne przy planowaniu kolejnych etapów przedsięwzięcia - podaje magistrat.

Przypomnijmy - program Mieszkanie Plus w części komercyjnej obecnie realizuje fundusz BGK Nieruchomości. W budowie znajduje się ponad 1,2 tys. lokali. Z kolei liczba mieszkań w przygotowaniu, szacowana na podstawie umów inwestycyjnych podpisanych z partnerami samorządowymi, podmiotami prywatnymi i spółkami skarbu państwa, wynosi 10 tysięcy.

Na razie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł z programu Mieszkanie Plus, ale - według deklaracji - to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Stale przybywa miast zainteresowanych współpracą. Wiele miejscowości czeka jeszcze na akceptację swoich propozycji. Na koniec września br. wykaz uczestników rządowego programu Mieszkanie Plus liczył około 90 miast najwięcej z województw: mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego. Mieszkania z plusem budować chcą zarówno duże miasta, jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Łódź, jak i małe miejscowości - m.in: Wałcz, Kobyłka, Pelplin, Jarocin.

Codziennie spływają do nas ankiety od rodzin chętnych do zamieszkania w jarocińskim Mieszkaniu Plus - mówił w lipcu pełnomocnik zarządu ds. inwestycji Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), które buduje tutejsze Mieszkanie Plus. - Chętni w większości są z gminy Jarocin, ale mamy też zainteresowane rodziny z innych gmin - dodał Banaszak.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.