PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie Plus. Wybrano projekty modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie

 • bad    12 marca 2018 - 20:00
Mieszkanie Plus. Wybrano projekty modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie
Projekt pracowni 22Architekci. Fot. mat. prasowe

Pracownie architektoniczne 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński otrzymały dwa równorzędne pierwsze miejsca w konkursie na projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie. Trzecią nagrodę zdobyli projektanci z Grupy 5 Architekci.
 • Celem konkursu, który ogłoszono 31 października ub.r. było zaprojektowanie funkcjonalnego, estetycznego i przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego, które będzie uwzględniało potrzeby wszystkich grup mieszkańców - od ludzi młodych, przez rodziny z dziećmi, aż po seniorów.
 • Projekt pracowni 22Architekci został doceniony ze względu na czytelną kompozycję urbanistyczną.
 • W koncepcji umiejętnie pogodzono wymogi kształtowania przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej, o bogatej ofercie usług społecznych, z potrzebami środowiska przyrodniczego.

 

 – Realizacja rządowego programu, to nie tylko tworzenie nowej oferty dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, to także stawianie na rozwój nowoczesnego budownictwa i architektury – zaznaczył Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. – Wyniki tego konkursu jasno pokazują, że projekt kilkutysięcznego osiedla może harmonijnie wpisywać się w istniejące otoczenie, oferować kameralną przestrzeń, a jednocześnie poprzez zaplanowanie wielu wspólnych przestrzeni zachęcać mieszkańców do lokalnej aktywności - dodał.

Założony cel konkursu, jakim było wyłonienie modelowego, przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego, został osiągnięty. Projekt pracowni 22Architekci został doceniony ze względu na czytelną kompozycję urbanistyczną. W koncepcji umiejętnie pogodzono wymogi kształtowania przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej, o bogatej ofercie usług społecznych, z potrzebami środowiska przyrodniczego. Zaplanowanie w przestrzeni osiedla  placu miejskiego wraz z parkiem centralnym, może przyczynić się do społecznej integracji przyszłego osiedla.

Czytaj też: Mieszkanie plus remedium na brzydotę i chaos urbanistyczny miast?

Z kolei projekt zaproponowany przez pracownię AMC- Andrzej M. Chołdzyński nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu charakteryzującego się znacznym udziałem terenów zielonych – skwerów i parków w ogólnej przestrzeni osiedla. Obie nagrodzone koncepcje przewidują dostęp do infrastruktury społecznej, takiej jak żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa i miejsca lokalnej aktywności.×
KOMENTARZE (5)

 • adam , 2018-03-16 07:23:28

  A kościół,plebania , parking na kośćiołowe bryczki ? Powinno się wliczyć w cene inwestycji;)
 • Kris, 2018-03-14 09:50:56

  Oprócz parkingów, czy Państwo architekci zastanowili się na akustyką tych prawie zamkniętych dziedzińców ? Wszyscy będą słyszeć kto z sąsiadów się kłóci, czyje dziecko płacze....szczególnie w nocy latem. Po prostu nie będzie można otworzyć okna....na dłuższą metę nie da się mieszkać. Współczuję...  rozwiń
 • czytelniczka, 2018-03-13 08:42:30

  To osiedle nie, że wydaje się być duże ono jest duże, oprócz braku konkretnych rozwiązań w zakresie komunikacji, nie ma wyjaśnienia i nie widać na projekcie gdzie są miejsca postojowe. Mając na uwadze taką liczbę mieszkańców na tym osiedlu, i przeciętną ilość samochodów jaką posiada przeciętna polsk...a rodzina - powiedzmy szczerze co najmniej dwa , brakuje tu opcji: miejsca postojowe. Inna kwestia to jakie są koszty doprowadzenia sieci do ... szczerego pola? Szkoła - jedna? Z przedszkolem czy bez? Inna kwestia, że społeczeństwo dorasta więc oprócz podstawówki gdzie jest reszta? Na drugim końcu miasta? aaaa , społeczeństwo oprócz swoich "4 ścian" wymaga też innych rzeczy typu kino, restauracja, i inne zapotrzebowania społeczne. Socjologia się kłania.  rozwiń