PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus, zasady: Jak będzie działał program? Pierwsze inwestycje w 2018 r.

  • PAP/AT    3 czerwca 2016 - 20:40
Mieszkanie Plus, zasady: Jak będzie działał program? Pierwsze inwestycje w 2018 r.
Program Mieszkanie Plus wpisuje się w priorytet rządu, czyli wspieranie rodzin - powiedziała premier (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

Wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem na państwowych gruntach, indywidualne konta dla oszczędzających na własne lokum - to filary programu Mieszkanie Plus, przedstawionego w KPRM przez premier Beatę Szydło i resort infrastruktury i budownictwa.
Premier Beata Szydło mówiła, że najważniejszym filarem programu będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa. Zostaną one wykorzystane do budowy tanich mieszkań na wynajem. Mieszkania takie mają być przeznaczone przede wszystkim dla osób, która nie mają wystarczających dochodów na to, by otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy też wynająć mieszkanie na warunkach komercyjnych.

"To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa; dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze" - podkreśliła premier. Dodała, że program wpisuje się w priorytet rządu, czyli wspieranie rodzin oraz że będzie to "pierwszy kompleksowy program rozwiązujący problemy mieszkaniowe Polaków".

Jak tłumaczyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, tanie mieszkania na wynajem będą też budowane na innych gruntach. "(...) będziemy też budować na gruntach gminnych, bo są gminy, które się już zgłaszają do tego programu. Możemy także budować na gruntach prywatnych, jeśli ktoś będzie chciał do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty i dostać certyfikat. Program jest otwarty" - zaznaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Szef resortu Andrzej Adamczyk mówił, że Fundusz będzie "swoistym bankiem ziemskim" i że nie będzie korzystał ze środków budżetowych. Jak przypomniał, Skarb Państwa ma grunty i nieruchomości, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe. "Te nieruchomości zostaną wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej, ale też (...) po to, aby swoisty bank ziemski, jakim będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, również generował środki finansowe na realizację tego programu, operując na nieruchomościach, które zostaną przekazane" do tego funduszu - powiedział Adamczyk.

Smoliński przyznał, że już od grudnia ub.r. prowadzona jest kwerenda dotycząca gruntów Skarbu Państwa, na których będą mogły być budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus.

"Ta kwerenda jeszcze trwa. Wojewodowie od wielu miesięcy starali się zdiagnozować i ustalić, jaka jest wielkość tego zasobu. Z informacji, które otrzymaliśmy, (wynika, że) możemy mówić o 100 tys. ha. (...) Nie mamy jeszcze informacji, jeśli chodzi o grunty w gestii Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Nieruchomości Rolnych" - powiedział.

Dodał, że spółki Skarbu Państwa po przekazaniu gruntów otrzymają świadectwa udziałowe. "Jeśli chodzi o grunty spółek Skarbu Państwa, wymaga to rozliczeń finansowych. Te grunty Skarbu Państwa będą wnoszone do funduszy inwestycyjnych i spółki dostaną świadectwo udziałowe. (...) Nie może być mowy o jakiejś utracie wartości, działalności na szkodę poszczególnych spółek, nawet jeśli to są spółki z udziałem 100 proc. Skarbu Państwa" - podkreślił Smoliński.

Adamczyk wskazał zaś, że do realizacji programu potrzebny będzie inwestor zastępczy - Narodowy Operator Mieszkaniowy. "Narodowy Operator Mieszkaniowy to inwestor zastępczy dla realizacji bezpośrednio tego programu: realizacji w Warszawie, ale także w odległych Suwałkach, w Suchej Beskidzkiej, czy w miastach, miasteczkach Dolnego Śląska, Podkarpacia, w każdym miejscu Polski" - tak Adamczyk opisał jego zadania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • eugeniusz, 2016-06-07 16:38:07

    Pytania, nie tylko do Pani Premier: Kiedy zostanie zakończona pomoc państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, o których mowa w ustawie z dnia 30 listopada 1995 roku (z dnia 2 lipca 2013 roku, poz. 7...63 – z późniejszymi zmianami)? Jaką kwotę pożyczono od banku redytującego na cele wybudowania mieszkań o których mowa w ustawie jak wyżej? Jaką kwotę wypłacił Skarb Państwa z tytułu spłaty i refundacji o których mowa powyżej do dnia 31 grudnia 2015 roku? Jak kwota pozostała do spłaty i refundacji, o których mowa powyżej na dzień 1 stycznia 2016 roku, oraz jaka jest planowana data zakończenia rozliczeń pomiędzy Skarbem Państwa a bankiem kredytującym, z tytułu budowy mieszkań o których mowa? Kiedy ustawowdawca, stanowiąc o zasadach działania spółdzielni mieszkaniowych, ustanowił dla tychże spółdzielni odrębny fundusz, który miałby stanowić jej właściwy fundusz dla finansowania kosztów budowy budynków (mieszkań)? Kto może być właścicielem mieszkań wybudowanych przy pomocy kredytów o których mowa powyżej: czy spółdzielnia mieszkaniowa, która była jedynie posrednikiem ustawowywm pomiędzy bankiem kredytującym a członkami spółdzielni, którzy faktycznie byli jedynymi obowiązanymi do spłaty ww. kredytów mieszkaniowych?  rozwiń