PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie przy torach

 • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    2 lutego 2011 - 15:21
Mieszkanie przy torach

Kolej wystawi na sprzedaż 7 tys. mieszkań. Za 3,75 % aktualnej wartości rynkowej. Skorzystać może nie tylko przysłowiowy Kowalski, ale także samorządy (kupując lokale np. pod mieszkania komunalne).
Kolej kończy proces zagospodarowania mieszkań, które należą do niej niekiedy od ponad 150 lat. Obecnie w jej zasobach jest nieco ponad czwarta część lokali, jaką posiadała, a i ona stopnieje jeszcze w tym roku o ponad 2 tys. mieszkań.

W ciągu dwóch minionych dekad PKP sprzedały prawie 69,9 mieszkań, spośród 114,2 tys. jakimi dysponowały na początku stycznia 1999 roku. Blisko 9,5 tys. przekazały gminom lub spółdzielniom mieszkaniowym, a ze względu na zły stan techniczny - zlikwidowały 3,8 tys.

Obecnie w swoich zasobach PKP ma jeszcze prawie 31,1 tys. mieszkań. Ponad 7 tys. zostało zaoferowanych ich użytkownikom do wykupienia, lecz nie znalazło to odzewu, a 12,3 tys. jest przygotowywanych do złożenia oferty ich wykupu przez mieszkańców.

Ponadto blisko 3,2 tys. mieszkań znajduje się w budynkach wykorzystywanych do celów zarządzania koleją lub eksploatacji i – zgodnie z ustawą z 8 września 2000 roku o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP – nie podlegają sprzedaży. 8,5 tys. mieszkań położonych jest w budynkach mieszkalnych, znajdujących się na gruntach wchodzących w skład linii kolejowej, które także z mocy wspomnianej ustawy nie można sprzedać.

- Jednak większość tych ostatnich lokali, prawdopodobnie około 7 tys., będzie mogła być wystawiona na sprzedaż, ponieważ wkrótce zakończymy prace związane z geodezyjnym wydzieleniem m.in. tych budynków z pasa linii kolejowej – mówi Paweł Olczyk, członek zarządu PKP, dyrektor zarządzania nieruchomościami i nadzoru właścicielskiego.

Wystawione na sprzedaż mieszkania kolejowe zlokalizowane są w blisko 10,5 tys. budynków. Pochodzą one w zdecydowanej większości z przełomu XIX i XX wieku. Nie zawsze są to więc atrakcyjne lokale, ale rekompensuje to cena wykupu. W zdecydowanej większości przypadków PKP sprzedaje je za 3,75 proc. aktualnej wartości rynkowej.

- Z punktu widzenia księgowego, nielogiczna jest ta sprzedaż dla PKP szczególnie, że ponosimy także koszty przygotowania mieszkań do sprzedaży – dodaje wiceprezes Olczyk – Jednak dla nas jest to element porządkowania działalności i pozbycia się dwóch kłopotów na raz, ponieważ często lokatorzy nie płacą opłat za użytkowanie mieszkania, zresztą niewysokich, a kolej musi i tak ponosić stałe opłaty eksploatacyjne i remontowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Danuta, 2011-08-25 14:20:12

  PKP sprzedaje mieszkania a moze ktoś mi podpowie jak wykupić budynek mieszkalny ,który znajduje się 16m od osi torówprawo budowl. w/b 20m/
 • Aszel K., 2011-02-02 17:12:44

  Na taką kolorową przyszłość (gdzie przeciętny Kowalski może sobie zakupić taniej mieszkanie) przyjdzie nam poczekać. Ale może pokaże się jakiś inny pomysł na zdobycie taniego mieszkania?
 • CZARNY ?, 2011-02-02 16:22:24

  Dla najemców jest to ZAKUP NA CAŁE ŻYCIE !!! Jest to również interes życia! Tylko im gratulować i ...pozazdrościć !