PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie, zadłużenie: Mieszkańcy zalegają z czynszem. Najgorzej w Warszawie i Bydgoszczy

  • PAP/AT    19 października 2017 - 07:52
Mieszkanie, zadłużenie: Mieszkańcy zalegają z czynszem. Najgorzej w Warszawie i Bydgoszczy

Najwyższe łączne wartości długów lokatorskich są na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim (fot.pixabay.com)

Łączna kwota zaległości czynszowych wynosi już prawie 135 mln zł, a średnio dług ten przyrasta o 2 mln zł miesięcznie - wynika z danych BIG InfoMonitor.
• W ciągu roku zaległości osób oraz firm względem spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych zarządców lokali wzrosły o ponad 24 mln zł – informuje BIG InfoMonitor.

• Łączna kwota zaległości wynosi prawie 135 mln zł - podaje BIG InfoMonitor.

• Miasta, gdzie zadłużenie czynszowe jest najwyższe to Warszawa oraz Bydgoszcz.

"Najwyższe łączne wartości długów lokatorskich są na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Rekordzista to firma z Warszawy, która ma do oddania 3,8 mln zł zaległego czynszu, wśród osób prywatnych rekordzistką jest 37-latka z Podlasia z długiem przekraczającym 928 tys. zł" - napisano.

Podano, że łączna kwota zaległości czynszowych osób i firm zgromadzonych w BIG InfoMonitor wynosi już prawie 135 mln zł, a średnio dług ten przyrasta o 2 mln zł miesięcznie.

"Zdecydowana większość wpisów dotyczy osób fizycznych, zobowiązania firm stanowią tu jedynie 6,4 proc. W sumie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest 10 378 podmiotów, w tym 9 707 osób. Z największymi problemami z tego tytułu zmagają się spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także gminni zarządcy nieruchomości w województwach: mazowieckim (31,5 mln zł), kujawsko-pomorskim (27,7 mln zł) i warmińsko-mazurskim (18,7mln zł). Najwięcej niepłacących za czynsz ma województwo kujawsko-pomorskie - 3 360 osób, następnie Mazowsze - 1 380 oraz Warmia i Mazury - 1 256" - głosi informacja.

Czytaj też: Wyższy czynsz za mieszkanie od 2018 roku? Spółdzielnie chcą wykorzystać ustawę PiS

Według niej, "miasta, gdzie zgłoszone do BIG InfoMonitor zadłużenie czynszowe jest najwyższe to Warszawa oraz Bydgoszcz. W grę wchodzą kwoty 28,3 mln zł oraz 25,9 mln zł".

BIG InfoMonitor wskazał, że kilkaset zgłoszonych zaległości czynszowych należy do więcej niż jednej osoby. "Czynsz może bowiem być wspólnym długiem, dwóch, trzech, a nawet większej liczby osób. Najwięcej, bo 88,7 proc. zaległości należy jednak do pojedynczych osób, kolejne 8,5 proc. do dwóch domowników, 2 proc. do trzech. To ważna informacja dla tych, którym wydaje się, że jeśli głowa rodziny nie płaci za czynsz, to resztę lokatorów wpis do rejestru dłużników ominie. Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnię mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami)" - podkreślono w informacji.

Zaznaczono również, że "do BIG może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 60 dni i wynosi co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych i 500 złotych, gdy mamy do czynienia z firmą". Zadłużenie czynszowe - poinformowano - "przedawnia się po 3 latach, w chwili, gdy dług nie jest dochodzony".

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Prof. Glass, 2017-10-20 10:46:38

    Czy naprawdę nie można rozwiązać tak prostego problemu? Powołać komisję -2 -3 osobową, która będzie oceniać przyczyny niepłacenia czynszu. Wprowadzić 3 stopniowe rozwiązanie: przyczyny ekonomiczne: odpracowanie, zaległości celowe: zmiana statusu najmu lokalowego na lokal zastępczy (każde miasto ma t...akie), dewastacja celowa: eksmisja do noclegowni! Jakoś na Zachodzie potrafią a my ciągle "wozimy" się z prostymi sprawami!  rozwiń
  • jarek, 2017-10-19 08:39:05

    tez nie płacę czynszu. w końcu umorzą, a mam raty leasingowe za bmw na głowie