PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkaniu plus, czynsz: Trzeba dostosować stawki do realiów ekonomicznych

  • PAP/AT    18 października 2017 - 10:15
Mieszkaniu plus, czynsz:  Trzeba dostosować stawki do realiów ekonomicznych
Mieszkanie Plus: Projekt określający czynsz skierowano do konsultacji publicznych (fot.pixabay.com)

Jeżeli program Mieszkanie Plus ma odnieść sukces, zaangażowanie prywatnych inwestorów jest niezbędne. Dlatego trzeba pogodzić interesy obu stron i dostosować stawki czynszów do realiów ekonomicznych - powiedział dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
• Operatorzy, zarządzający mieszkaniami wybudowanymi w ramach KZN, będą zobowiązani do utrzymywania czynszów na poziomie określonym rozporządzeniem.

• Pod koniec września projekt rozporządzenia określającego czynsze skierowano do konsultacji publicznych.

• Projekt zawiera przybliżone wartości czynszu dla poszczególnych województw w przypadku mieszkań o powierzchni ok. 50 m kw. m.in., dla woj. podlaskiego wynosi 1350 zł (cena za 1 m kw. - 27 zł), woj. kujawsko-pomorskiego - 1150 zł (23 zł za 1 m kw.), woj. śląskiego 1650 zł (33 zł za 1 m kw.), woj. małopolskiego 1900 zł (38 zł za 1 m kw.), woj. mazowieckiego 2100 zł (42 zł za 1 m kw.), woj. dolnośląskiego 1650 zł (33 zł za 1 m kw.).

• Nie spodziewamy się, aby którykolwiek z operatorów rozważał możliwość podnoszenia czynszu powyżej stawek określonych w rozporządzeniu - powiedział Płochocki.

Wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski powiedział w ubiegłym tygodniu, że operatorzy, zarządzający mieszkaniami wybudowanymi w ramach KZN, będą zobowiązani do utrzymywania czynszów na poziomie określonym rozporządzeniem. "Nieuczciwi operatorzy zapłacą milionowe kary za przekroczenie poziomów" - dodał Żuchowski, zaznaczając jednocześnie, że "mam nadzieję, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie będzie zmuszony do wymierzenia tak wysokich kar finansowych".

Czynsze w mieszkaniach, budowanych w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości, będą ustalane co roku w rozporządzeniu wydawanym przez ministra właściwego ds. budownictwa. "Nie będzie możliwe podniesienie ustalonego rozporządzeniem czynszu nawet o grosz" - mówił wiceminister. Jak wyjaśnił, chodzi o to, że "program ma przede wszystkim pomagać ludziom, których nie stać na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym".

Dyrektor PZFD zwrócił uwagę na fakt, że "tak rygorystyczne wymogi utrzymywania czynszu poniżej stawek rynkowych przez 30 lat sprawią, że może nie być zainteresowania udziałem w programie ze strony inwestorów prywatnych".

Płochocki dodał, że "rozumiemy konieczność realizacji programów, które wspierają potrzeby najuboższej części społeczeństwa, która nie jest w stanie wynająć lub nabyć lokalu po cenach rynkowych, ale jeżeli program Mieszkanie plus ma odnieść sukces, zaangażowanie prywatnych inwestorów jest niezbędne. Trzeba pogodzić interesy obu stron i dostosować stawki do realiów ekonomicznych" - podsumował.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa i na nich będą budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus (M+). Powstaną mieszkania o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

Pod koniec września projekt rozporządzenia określającego czynsze skierowano do konsultacji publicznych. Projekt zawiera przybliżone wartości czynszu dla poszczególnych województw w przypadku mieszkań o powierzchni ok. 50 m kw. m.in., dla woj. podlaskiego wynosi 1350 zł (cena za 1 m kw. - 27 zł), woj. kujawsko-pomorskiego - 1150 zł (23 zł za 1 m kw.), woj. śląskiego 1650 zł (33 zł za 1 m kw.), woj. małopolskiego 1900 zł (38 zł za 1 m kw.), woj. mazowieckiego 2100 zł (42 zł za 1 m kw.), woj. dolnośląskiego 1650 zł (33 zł za 1 m kw.).

KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Kryteria naboru najmu o czynszu normowanym w ramach Mieszkania Plus będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości. Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie M+ na gruntach skarbu państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji. Obok domów jednorodzinnych w ramach M+ powstawać mają także domki jednorodzinne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kal, 2017-10-19 07:55:21

    A w Kaliszu na wolnym rynku 20 zł za m2 czyli 50 m2 =1000zł imiasto jeszcze kombinuje budowę pierwszych 112 mieszkań z czynszem 20 zł z dojściem do własności ale podobno pierwszeństwo dla techników i inżynierów bo potrzeba ludzi do firm z Kalisza i całej aglomeracji AKO.