PARTNER PORTALU
  • BGK

Mikołaj Wild. Lotnisko Chopina do zamknięcia. Co dalej?

  • AH    27 listopada 2017 - 12:49
Mikołaj Wild. Lotnisko Chopina do zamknięcia. Co dalej?
Na lotnisku Chopina po wygaszeniu ruchu pasażerskiego mają lądować tylko czartery, samoloty transportowe i wojskowe. Fot. PTWP

To pewne. Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zamknięcie warszawskiego Lotniska Chopina dla ruchu cywilnego. Co stanie się później z Okęciem?
Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie, w gminie Baranów, oznacza jednoczesne zamknięcie dla ruchu pasażerskiego stołecznego Lotnisko imienia Fryderyka Chopina - po raz kolejny potwierdził te informacje na antenie TVP3 minister Mikołaj Wild.

Zapowiedział, że do 2021 będą trwać prace projektowe nad lotniskiem w Baranowie. Kolejne sześć lat to prace budowlane i przygotowanie do przeniesienia ruchu cywilnego z Lotniska Chopina do Portu Solidarność.

Co stanie się później z Okęciem?

Na lotnisku Chopina po wygaszeniu ruchu pasażerskiego mają lądować tylko czartery, samoloty transportowe i wojskowe.

Według założeń CPK ma być lotniskiem bazowym dla PLL LOT dzięki, któremu linia ta będzie mogła stać się "integratorem rynku środkowoeuropejskiego i jedną z najważniejszych marek lotniczych na kontynencie".

Według szacunków, w pierwszym etapie funkcjonowania CPK, polski przewoźnik będzie posiadał około 45 proc. udziału w liczbie pasażerów podróżujących z tego lotniska. 

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.