PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardowe mienie miast

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    26 kwietnia 2011 - 07:08
Miliardowe mienie miast

Wyceny spółek i gruntów rosną, ale samorządy wciąż niechętnie pozbywają się swego majątku.
Majątek Warszawy wyceniany jest na 108 mld zł – wynika ze sprawozdania na koniec 2010 r. To najwięcej w Polsce. Ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca bardziej zamożny jest Szczecin – ok. 138 tys. zł (w stolicy to zaś 63 tys. zł). Stosunkowo małym bogactwem zarządza Gdańsk – ok. 14 mld zł (30 tys. zł na mieszkańca) – informuje „Rzeczpospolita”.

Największa część mienia we wszystkich miastach to grunty – od 60 do 90 proc. Pozostałe składniki majątku stanowią przede wszystkim budynki i lokale, drogi, mosty, wiadukty, autobusy, tramwaje, urzędy, szkoły, komputery itp. Sporą wartość mają też udziały w spółkach. Przykładowo, w Warszawie warte są one 4,5 mld zł, we Wrocławiu – 1,2 mld zł.

Czytaj też: Dochody z majątku bardziej istotne – resort finansów radzi gminom jak wykaraskać się długów

Dane te pokazują, że gdyby miasta sprywatyzowały cały swój majątek, wystarczyłoby im na finansowanie inwestycji przez następnych kilkadziesiąt lat. Samorządy raczej nie pozbędą się infrastruktury, ale sprzedaż innych aktywów mogłaby im dać duży kapitał. Co prawda powoli sprzedają swój majątek, ale dotyczy to głównie mieszkań komunalnych i niewielkich, w stosunku do zasobów, części gruntów (działki pod budownictwo).

Najczęściej sprzedawane są przedsiębiorstwa energetyki cieplnej lub udziały w mało znaczących spółkach. Warszawa właśnie jest w trakcie sprzedaży Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC). Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) zapowiada jeszcze prywatyzację kilku spółek, ale o jakie konkretnie chodzi, na razie nie ujawnia.

Czytaj też: Państwowa prywatyzacja stołecznego SPEC

Gdańsk sprywatyzował swoje GPEC w 2003 r. Wiceprezydent Andrzej Bojanowski informuje, że planów dalszej prywatyzacji spółek nie ma. Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Poznań, który jako jeden z niewielu samorządów w Polsce zdecydował się oddać w prywatne ręce wodociągi – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.