PARTNER PORTALU
  • BGK

Milionowa modernizacja wodno-ściekowa

  • Przegląd prasy/Gazeta Olsztyńska    23 marca 2011 - 06:16
Milionowa modernizacja wodno-ściekowa

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podsumował modernizację miejskiej gospodarki wodno-ściekowej. Miasto zainwestowało w nią 400 mln zł.
Według prezydenta Piotra Grzymowicza (zabierz głos/oceń prezydenta) wydatki były konieczne, inaczej miasto by płaciło co roku kilkunastomilionowe kary za odprowadzanie ścieków do Łyny – informuje „Gazeta Olsztyńska”. Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej podzielona była na dwa etapy.

W pierwszym przystosowano olsztyńską oczyszczalnię ścieków „Łyna” do standardów europejskich. Dzięki tej operacji uzyskała nowe zdolności i mogła nareszcie usuwać niebezpieczne dla środowiska związki azotu i fosforu.

W drugim etapie wybudowano nowoczesną suszarnię i spalarnię odpadów oraz zmodernizowano stację uzdatniania wody „Zachód”. Miasto zmodernizowało również sieć wodociągową i kanalizacji burzowej, oczyszczającej deszczówkę wpływającą do rzeki Łyny.

Dzięki nowej suszarni i spalarni ilość odpadów z miejskiego systemu oczyszczania ścieków zmniejszyła się o ponad 90 proc. Unowocześnienie stacji uzdatniania wody „Zachód” polegało na zwiększeniu wydajności 12,6 tys. metrów sześciennych wody do ponad 15 tys. na dobę.

Teraz stacja lepiej usuwa z wody związki manganu i żelaza. Dzięki temu w kranach u jednej trzeciej mieszkańców Olsztyna płynie znacznie smaczniejsza woda.

Do modernizacji gospodarki wodno ściekowej w Olsztynie dołożyła się Unia Europejska – informuje „Gazeta Olsztyńska”. Teraz olsztynianie mogą się pochwalić jedną ze smaczniejszych wód w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.