PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony dla Ziębic, czysta woda dla Wrocławia

  • AW    29 listopada 2011 - 17:02
Miliony dla Ziębic, czysta woda dla Wrocławia

W Henrykowie rozpoczęła działalność zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Z nowej inwestycji skorzystają także Wrocławianie. Przez tereny gminy Ziębice przepływa Oława, która jest jednym ze źródeł zaopatrzenia w wodę pitną dla Wrocławia.
Oczyszczalnia zapewni zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w tej rzece. - Nowe inwestycje są możliwe dzięki 17,7 milionom złotych dotacji z Unii Europejskiej oraz 9,1 miliona złotych pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu – mówi Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W ramach projektu pn. "Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Henryków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Ziębice" wybudowano także 19 kilometrów z zaplanowanych 25 kilometrów kanalizacji sanitarnej. Z sieci kanalizacyjnej skorzystają skorzysta łącznie około 2,2 tys. mieszkańców miejscowości: Wadochowice, Witostowice, Raczyce, Brukalice, Henryków, Nowy Dwór i Ziębice. Termin zakończenia realizacji wszystkich robót budowlanych to 2012 r.

Program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem spośród wszystkich w UE. Prawie 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013. Na Dolnym Śląsku jest realizowanych i przygotowywanych 17 projektów z POIiŚ obsługiwanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.                                       

- Ich łączna wartość to ponad 2,7 miliarda złotych - mówi Ignaszak.                                                                                                                                    

Samorządowcy z Dolnego Ślaska realizują budowę nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu. Zmodernizowane zostaną jeszcze zakłady w: Środzie Śląskiej, Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie. W regionie powstanie łącznie 450 kilometrów kanalizacji i sieci wodociągowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.