PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony euro na energetykę na Mazowszu

  • PAP    10 kwietnia 2012 - 15:46
Miliony euro na energetykę na Mazowszu

Mazowsze może liczyć nawet na kilkaset milionów euro dotacji na rozwój energetyki niskoemisyjnej z funduszy rozwoju regionalnego, zaplanowanych w budżecie unijnym w perspektywie lat 2014-2020 - ocenił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Skuteczniejszemu wykorzystaniu funduszy unijnych na rozwój energetyki odnawialnej ma służyć Mazowiecki Pakiet na Rzecz Oszczędności Energii, który podpisany został we wtorek w Warszawie.

Sygnatariuszami umowy oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) są przedstawiciele mazowieckich organizacji samorządowych, Funduszu Ochrony Środowiska, dostawców energii (PGNiG, RWE Polska, Energa) oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Radomskiej. Nieobecni przy podpisaniu byli przedstawiciele spółek PKN Orlen oraz PGE Energia Odnawialna, ale mają przystąpić do Paktu korespondencyjnie.

- Niezależnie od tego, że sygnatariuszami Paktu są konsumenci i producenci, jednoczy ich dążenie do oszczędzania energii i poszukiwanie takich rozwiązań, które będą prowadzić do jej efektywnego wykorzystania - powiedział Struzik (zabierz głos/oceń marszałka).

Wyjaśnił, że jego Urząd i MAE przystąpiły do Paktu, bo posiadają duże doświadczenie w realizowaniu projektów finansowanych z funduszy unijnych, m.in. jednego z 10 w Unii projektów magazynowania energii słonecznej.

Prezes MAE Bartosz Dubiński powiedział podczas podpisywania Paktu, że będzie on wyzwaniem dla władz samorządowych, bo wymagać będzie uzgodnienia z firmami energetycznymi planów gmin w zakresie wykorzystywania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), takich jak biogazownie czy elektrownie wiatrowe.

Marszałek zwrócił uwagę, że w myśl regulacji unijnych producenci energii muszą udowodnić, że produkowana przez nich energia w części pochodzi ze źródeł odnawialnych.

- Jeśli natomiast gminy nie mają pieniędzy na inwestycje w energetykę odnawialną, to powinny starać się je zdobyć, obniżając bieżące wydatki, chociażby przez grupy zakupowe - powiedział Struzik.

Kierownik biura MAE Arkadiusz Piotrowski powiedział, że np. w trzeciej serii grupowych zakupów organizowanych przez MAE dla 33 podmiotów (szkół, szpitali itp.) oszczędności oszacowano na 20-25 proc. i w przypadku tej grupy dało to kwotę 1,5 mln zł.

Według danych MAE, województwo mazowieckie jako region jest największym poza Śląskiem konsumentem energii elektrycznej. W ostatnich 10 latach zużycie energii w przeliczeniu na 1 mieszkańca Mazowsza wzrosło w przypadku energii elektrycznej o 50 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.