Miliony na tramwaje dla metropolii

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 28-03-2011
  • drukuj
Mieszkańców Śląska czekają największe od lat inwestycje tramwajowe. Wszystko dlatego, że śląscy samorządowcy dostaną z Unii Europejskiej na ten cel o kilkadziesiąt milionów złotych więcej niż się spodziewali.
Miliony na tramwaje dla metropolii

Chodzi o wart 590 mln zł projekt modernizacji prawie 50 kilometrów torowisk w miastach Górnego Śląska i Zagłębia, budowę drugiego toru na trasie Katowice - Sosnowiec oraz zakup 30 nowoczesnych tramwajów. Oprócz tego Tramwaje Śląskie chcą wyremontować 75 starszych pojazdów - informuje "Gazeta Wyborcza".

Plan ratowania tramwajów długo stał pod znakiem zapytania, ponieważ prezydenci miast metropolii wahali się, czy stać ich, aby wziąć ogromny kredyt na ten cel. I tak obawy samorządowców dotarły do ministerstwa rozwoju regionalnego, które zwróciło się do Komisji Europejskiej o zwiększenie dotacji dla Tramwajów Śląskich.

Cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego mówi, że chodzi o to, aby dotacja wynosiła 60 proc. wartości całego projektu, a nie tylko połowę. To oznacza, że TŚ mogą dostać dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych.

Czy tak faktycznie się stanie i śląscy pasażerowie z 30 letnich "Helmutów" już wkrótce przesiądą się do niskopodłogowych tramwajów? Przekonamy się już niebawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jakoś nie widać tych inwestycji...

współpracownik, 2011-03-29 11:24:15 odpowiedz

bez transportu publicznego na poziomie europejskim: tramwaje, autobusy (rowniez mini), SKR - rozwoj kolei na dystansach GOP to podstawa - GOP i zrzeszone w GZM miasta sie degradują, nawet biedni ludzie przesiadaja sie do samochodow - z braku alternatywy o magistralach rowerowych (bicycle to nie ...tylko rekreacja!) trudno mowic a przebudowy drog wykluczaja sensowniejsza adaptacje o drogi/sciezki pod 2 kolka w przyszlosci rozwiń

Tomasz Wróżyna, 2011-03-28 22:22:16 odpowiedz

Praca zbiorowa-efekt wystrzałowy !!!

dziecina, 2011-03-28 14:33:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE