Mimo wszystko chcą, by ustawą śmieciową zajął się Trybunał

Radni Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) chcą, aby Trybunał Konstytucyjny zajął się nową ustawą o gospodarowaniu odpadami na terenie gmin. Samorządowcy nie zgadzają się, by ogłaszanie przetargów na wywóz śmieci było bezwzględnie obowiązkowe.
Mimo wszystko chcą, by ustawą śmieciową zajął się Trybunał

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza ocenił jako "kuriozalne ubezwłasnowolnienie gmin" wprowadzony obowiązek organizowania przez nie przetargów, bez względu na to, czy posiadają własne, przygotowane do tego zadania jednostki.

"Mieszkańcom naszych gmin grozi monopol, ale nie ze strony polskiej gminy, lecz dużych zagranicznych koncernów z państw, w których nie dopuszcza się do przetargów" - podkreślił Brejza.

Czytaj też:Przetargi na odbiór odpadów do trybunału 

Jak zaznaczył, liczy, że wniosek do Trybunału Konstytucyjnego skłoni rząd i sejm do wprowadzenia zmian w ustawie, polegających na zniesieniu obowiązku organizowania przetargów. Gminy mają czas na wprowadzenie nowych rozwiązań, a więc także przeprowadzenie przetargów, do połowy 2013 roku.

Inowrocławscy radni zwrócili uwagę na to, że nowe przepisy - wymuszające organizację przetargów - są sprzeczne z dotychczas obowiązującym prawem. Pozwala ono niestosować prawa zamówień publicznych w sytuacji, gdy gmina wykonuje swoje zadania, korzystając z własnych spółek czy zakładów budżetowych.

Czytaj też: Odpadowe manewry gmin na finiszu

"Wiele samorządów, stowarzyszeń i zrzeszeń w Polsce popiera nasze działania, zarówno przesyłając pisemne poparcia, jak również w licznych rozmowach telefonicznych. Dotychczas Inowrocław w tym zakresie wsparli m.in. Gdańsk, Szczecinek, Police, Zielona Góra, Bolesławiec, Chodzież, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich, Warmiński Związek Gmin, Strzelce Opolskie, Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza. Na bieżąco napływają kolejne wyrazy poparcia" - podkreślił prezydent Inowrocławia.

Liczący 22 strony wniosek został bezpośrednio po podjęciu uchwały przez radnych, wysłany do Trybunału Konstytucyjnego.

 


KOMENTARZE (27)ZOBACZ WSZYSTKIE

"A w szwecji wiekszości odpadów ulega spaleniu, dlatego tylko 4 % trafia na wysypiska" - a nam mówili, że spalarnie to świetny interes bo dają ciepło i prrrąd...

Żeli Chowski, 2013-02-05 17:36:53 odpowiedz

Olpf - ale głupoty piszesz, aż głowa boli. Koszt odbioru odpadów komunalnych w Szwecji to ok 1000 Euro na gospodarstwo domowe.....w tyma za odpady segregowane. A w szwecji wiekszości odpadów ulega spaleniu, dlatego tylko 4 % trafia na wysypiska.

777, 2013-02-04 14:53:10 odpowiedz

Niemcy, Austriacy, Duńczycy i Szwedzi nie tylko nie mają już składowisk - ale dzięki selektywnej zbiórce odpadów nic nie płacą za odpady i firmy śmieciowe płacą mieszkańcom za ich odpady. Na tym polega ich geniusz którego boi się 777

Olof, 2013-02-04 11:41:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE