PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Grabowski: ustawa antysmogowa nie jest antygórnicza

  • pap/pt    7 października 2015 - 16:08
Minister Grabowski: ustawa antysmogowa nie jest antygórnicza
Minister Maciej Grabowski

Ustawa antysmogowa nie jest antywęglowa czy antygórnicza - podkreślił minister środowiska Maciej Grabowski. Wyjaśnił, że ma ona na celu eliminację z rynku złej jakości paliw, jakimi pali się w piecach
Szef resortu środowiska podczas środowej konferencji prasowej zaznaczył, że przepisy ustawy antysmogowej (nowelizacja Prawa ochrony środowiska) dają uprawnienia samorządom do eliminowania złej jakości paliw, jakimi Polacy palą w swoich przydomowych kotłowniach czy piecach.

"Samorządy najlepiej wiedzą, jakie są przyczyny zanieczyszczeń. Zawsze miałem zaufanie do działań samorządów. To jest dobra ustawa i dobrze, że została podpisana" - powiedział.

Grabowski dodał, że sam widział, iż w handlu detalicznym sprzedawany był nie tylko miał czy muł węglowy, ale także węgiel brunatny.

Podkreślił, że węgiel brunatny jest doskonałym paliwem dla elektrowni przemysłowych i tam powinien się znaleźć, a nie w przydomowych piecach. "(...) widząc to, co się działo chociażby w ostatnim sezonie grzewczym, wydaje mi się, że zostaną wyeliminowane najgorsze gatunki opału, który był dostępny w detalu" - ocenił.

Minister powiedział, że "ta ustawa nie może być ustawą antywęglową czy antygórniczą". "Ona jest potrzebna: pamiętajmy o 45 tys. przedwczesnych zgonów, które są powodowane zanieczyszczeniami powietrza w Polsce" - zaznaczył.

Ostrożne związki zawodowe

Z dużą rezerwą do ustawy podchodzą związki zawodowe, które oceniają, że może ona uderzyć w przemysł węglowy.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz mówił dziennikarzom we wtorek, że "osobiście spodziewał się przynajmniej wniosku do Trybunału Konstytucyjnego".

"Szkoda, że pan prezydent nie wziął pod uwagę m.in. opinii Solidarności. Na jednym ze spotkań konsultacyjnych byli przedstawiciele górniczej "S", wskazywaliśmy na zagrożenia, które ta ustawa będzie niosła dla sektora górnictwa węgla kamiennego i nie tylko, bo niesie też zagrożenia dla biednych ludzi, którzy będą musieli bardzo dużo środków wydatkować na to, żeby palić jakimś ekogroszkiem, gazem czy nie daj Boże ropą, która jest najdroższym nośnikiem do spalania przydomowego. Nie zostało to wzięte pod uwagę, czyste powietrze zwyciężyło" - powiedział.

Przewodniczący "S" Piotr Duda dodał, że prezydent "podjął decyzję, którą uważa za słuszną". "My uważamy, że cały pakiet klimatyczny i wszystkie sprawy związane z ograniczeniem emisji CO2 są bardzo ważne i trzeba je realizować, ale nie powinny uderzać bezpośrednio w pracownika" - mówił. Podkreślił, że związki zawodowe nie zawsze się muszą się zgadzać z prezydentem.

Prezydent we wtorek podpisał tzw. ustawę antysmogową. Jak wyjaśniała Kancelaria Prezydenta, dzięki ustawie władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców i oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Te rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

Podkreślono, że ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie.

Co mówi nowe prawo

Nowe prawo stanowi m.in., że sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.×
KOMENTARZE (1)

  • 83105, 2015-10-07 16:33:33

    Ustawa nie jest antygórnicza ale - fakt.pl/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce,artykuly,485447.html