PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Hall otwiera pierwszą "Radosną Szkołę" w Warszawie

  • PAP    14 grudnia 2009 - 16:56

Na ten cel wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przekazał władzom Warszawy 12 tys. złotych. Uroczystego otwarcia sali zabaw dla uczniów dokonała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.
"Pomoce dydaktyczne przekazane szkole skierowane są do najmłodszym uczniów i mają im pokazać, że w szkole można się też bawić. Do tej pory w szkołach dbano o wyposażenie w stoliki, tablice, okna, toalety i podstawowe elementy wyposażenia, a zabawki zostawały na dalszym planie. W programie natomiast wyznaczono konkretne środki, przeznaczone na różne zabawki dydaktyczne, których wyboru dokonuje szkoła. Mają one rozwijać motorykę i podnosić sprawność dzieci - takimi urządzeniami są np. tory przeszkód czy zabawki konstrukcyjne. Chodzi o stworzenie przyjaznej dla uczniów atmosfery, aby z radością przychodzili do szkoły, w której można się także bawić" - powiedziała minister Hall.

W ramach programu "Radosna Szkoła" dla szkoły zakupione zostały m.in. piłki na sznurku, worki do skakania oraz chusty animacyjne. Pomoce dydaktyczne będą służyć do prowadzenia zajęć z koordynacji ruchowej oraz rehabilitacji. Po intensywnym ruchu i wyczerpującej zabawie, najmłodsi powinni mieć również możliwość relaksu, odpoczynku i indywidualnej pracy. Do tego przyczynią się zakupione gry edukacyjne oraz materiały wspomagające rozwój mowy i myślenia.

"Dzięki programom takim jak "Radosna Szkoła", polskie placówki edukacyjne stają się bardziej przyjazne i nowoczesne. Jest to szczególnie ważne w kontekście obniżenia początkowego wieku szkolnego, którego cel stanowi wyrównanie szans edukacyjnych" - powiedział Jacek Kozłowski.

"Według ustawy sześciolatki mają trafić do szkół w 2012 roku, a wcześniej na podstawie wyboru rodzica i tylko pod warunkiem, że dziecko wcześniej było objęte programem przedszkolnym. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku znaczenie więcej pięciolatków poszło do przedszkoli, i to spośród nich będę się rekrutować przyszłoroczne sześciolatki, których rodzice zadecydują lub nie o wcześniejszym pójściu do szkoły. Na pewno będą brać pod uwagę przyjazną atmosferę takiej placówki" - tłumaczyła minister Hall.

W Warszawie 46 szkół otrzyma pomoce dydaktyczne o wartości ok. 536 tys. zł. W całym województwie wsparcie finansowe wyniosło ok. 5,6 mln złotych i objęło 707 placówek edukacyjnych. Mazowsze otrzymało największe dofinansowanie spośród wszystkich regionów.

Program "Radosna Szkoła" ma na celu wyposażenie każdej szkoły zarówno w zabawki dydaktyczne do szkolnego miejsca zabaw, czyli wyposażenie świetlic i klas oraz stworzenie przy każdej z placówek placu zabaw.

Jest to program rozpisany na kilka lat. Zakłada on udzielenie wsparcia finansowego na zakup lub zwrot kosztów zakupu pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i pokrycie części kosztów utworzenia lub modernizacji szkolnych placów zabaw. W 2010 roku na jego realizację będzie przeznaczonych 150 mln zł. W następnych latach kolejno: 150 mln zł, 488 mln zł, 234 mln zł, a w roku 2014 - 216 mln zł. Całość środków to ok. 2,4 mld zł. Z tego ok. 1,3 mld zł wyniesie dofinansowanie z budżetu państwa, a 1,2 mld złotych stanowić będzie finansowy wkład własny organów prowadzących szkoły.

"W tym roku głównie wyposażaliśmy miejsca zabaw, a w kolejnym roku więcej środków planujemy przeznaczyć na place zabaw. Zakładamy, że już w przyszłym roku wszystkie szkoły będą miały wyposażone miejsca zabaw i rozpoczną się większe inwestycje w place" - dodała minister Hall.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 16:17:38

    popieram ten program , kiedyś był program nauka poprzez zabawe