PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister sprawdzi jak samorządy radzą sobie ze śmieciami

 • PAP    10 lipca 2013 - 14:13
Minister sprawdzi jak samorządy radzą sobie ze śmieciami

Minister środowiska Marcin Korolec spotka się z władzami samorządowymi w całej Polsce w sprawie wdrażania nowego systemu śmieciowego; spotkania planowane są od czwartku - poinformował w środę rzecznik resortu Paweł Mikusek.
Ministerstwo chce wiedzieć, jak w praktyce wygląda wdrażanie tzw. ustawy śmieciowej i jak nowe regulacje działają w samorządach - powiedział Mikusek.

"Minister chce też wiedzieć, czy władze lokalne mają jakieś oczekiwania wobec nas. Oprócz samorządowców, będziemy także rozmawiali m.in. z wojewódzki funduszami ochrony środowiska" - poinformował.

W czwartek minister odwiedzi Toruń, w piątek będzie w Katowicach. Korolec będzie rozmawiał także z samorządowcami m.in. w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Łodzi, Olsztynie i we Wrocławiu.

Czytaj też: Eksperci komentują ustawę śmieciową

Korolec na zeszłotygodniowej konferencji prasowej zapowiedział, że rozmowy z władzami lokalnymi będą mogły w przyszłości zaowocować zmianami w prawie. Nowe regulacje mogłyby się pojawić pod koniec roku.

Od 1 lipca, zgonie z tzw. ustawą śmieciową gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Mieszkańcy i władze polskich miast tydzień po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami narzekają głównie na brak pojemników lub zbyt małą ich liczbę. W wielu miejscach brakuje szczególnie kontenerów na odpady segregowane, choć są gminy, gdzie "rewolucja śmieciowa" działa bez zastrzeżeń.

Według danych resortu administracji tylko 18 gmin z ok. 2,5 tys. samorządów w Polsce nie przeprowadziło przetargów na odbiór śmieci. Szef MAC zapewnił, że wojewodowie na bieżąco monitorują sytuację i sprawdzają, czy śmieci są odbierane. Sprawdzone mają zostać gminy, gdzie od 1 lipca obowiązują tzw. systemy przejściowe (np. Warszawa). Chodzi o samorządy, w których trwają jeszcze przetargi i zwycięskie firmy nie zostały wyłonione.

Gminom, które nie ogłosiły przetargów na odbiór śmieci, grozi kara od 10 tys. do 50 tys. zł.

Dzięki nowemu systemowi śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. W 2011 r. ponad 70 proc. śmieci w Polsce trafia na wysypiska, np. w Niemczech - tylko ok. 0,5 proc., najmniej w całej Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • blip , 2013-07-11 18:03:19

  Na papierze wszystko działa. W praktyce sprowadza się do odbioru czterech szkolnych rodzajów papieru,butelek pet, szkła białego i kolorowego. Pozostałe odpady w większości przypadków można na własny koszt dostarczyć do pszok-ów, gdzie wspaniałomyślnie przyjmą bezpłatnie odpady i zwrócą worek! Pszok... nowy twór, który na papierze "załatwia" wszystkie ustawowe obowiązki gmin. W rzeczywistości oddalony, obsługujący wielotysieczne rzesze mieszkańców w mocno okrojonych godzinach. Większość gmin utworzyła taki system gospodarki, który w niedalekiej przyszłości spowoduje powstaniem kolejnych patologi. Mieszkańcy wybiorą tańsze i szybsze sposoby pozbycia się śmieci. Obecne pszoki są jak długa ulica z jednym koszem i to tylko przez kilka godzin na dobę. Oczekiwanego porządku na takiej ulicy nie będzie. Dziwne, że z poziomu góry widać inaczej niż z poziomu mieszkańców.  rozwiń
 • śmieciarz , 2013-07-11 13:11:45

  Ludziska !! Polacy !! najpierw Ministerstwo ? p.Korolec i inni / wraz z kolegami z Platformy opracowali " BUBEL PRAWNY " --PRZEGŁOSOWANY PRZEZ ŚMIESZNY SEJM , A TERAZ CHCĄ SPRAWDZAĆ JAK TEN BUBEL DZIAŁA !!!! PARANOJA !!! URZĘDNICY Z KONSTRUKTOWSKIEJ W TE...REN -- ZBIERAĆ SMIECI PO POLSCE !!!!!!!!!!!!!! A, NIE NAGRODY ZA SIEDZENIE NA STOŁKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  rozwiń
 • ktoś, 2013-07-10 22:17:07

  niech najpierw sprawdzi swój pojemnik czy przypadkiem nie ma w nim odpadów nadajacych sie do odzysku