PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo czuwa nad ustawą o odpadach

  • PAP    2 marca 2012 - 09:27
Ministerstwo czuwa nad ustawą o odpadach

Stopień wdrożenia przez samorządy wojewódzkie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach jest bardzo różny, od niechęci do tych rozwiązań, po zaawansowane projekty uchwał.
Przedstawiając w Sejmie informację rządu o wdrażaniu ustawy śmieciowej wiceminister środowiska Piotr Woźniak zapewnił, że resort pomaga i będzie pomagać samorządom wojewódzkim w przygotowaniu planów gospodarki odpadami, na co mają one czas do 1 lipca 2012 r.

Czytaj też: Śmieciowe wyzwanie dla samorządów

– Niemal codziennie konsultujemy się z samorządami, organizujemy seminaria szkoleniowe, NFOŚiGW może dofinansować sporządzenie wojewódzkiego planu, uruchomimy stały telefoniczny dyżur ekspercki, chcemy asystować samorządom w działaniach przynajmniej do początku lipca – mówi o działaniach resortu Woźniak.

Odnosząc się do pytań posłów na temat kosztów, jakimi w związku z nowym systemem gospodarowania odpadami zostaną obciążeni mieszkańcy Woźniak stwierdził, że z kontaktów z samorządami wynika ogólna refleksja, iż jest duża grupa mieszkańców, którzy nigdy nie płacili za wywóz śmieci.

Czytaj też: Jak gminy dobierają się do śmieciowej ustawy

Woźniak podkreślał, że nowy system jest absolutnie uniwersalny i każdy będzie objęty opłatą – co jak podkreślił – jest sprawiedliwe.

Przypomniał, że wysokość opłat mają ustalić samorządy. Ministerstwo przyjrzało się działaniu systemu w gminach, które już go wprowadziły w drodze referendum i okazało się, że generalnie opłaty za wywóz śmieci na jedną osobę spadły.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która weszła w życie 1 stycznia 2012, gospodarowanie śmieciami na swoim terenie przejmują gminy.

Do połowy br. samorządy wojewódzkie muszą uchwalić plany gospodarowania odpadami, potem gminy mają m.in. wyłonić w przetargu podmiot, który zajmie się odpadami, cały system ma zacząć działać od 1 lipca 2013 r.

Dla mieszkańców najważniejsza różnica polega na tym, że nie będą musieli zawierać indywidualnie umów na wywóz śmieci. Zrobi to za nich gmina, która w zmian naliczy odpowiednią opłatę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.