PARTNER PORTALU
 • BGK

Ministerstwo środowiska chce urzędu od ceny wody

 • MN    26 lipca 2016 - 16:46
Ministerstwo środowiska chce urzędu od ceny wody
Większe opłaty za wodę będą wynikać ze wzrostu opłat środowiskowych (fot. pixabay)

Nowe prawo wodne, które wprowadza dodatkową opłatę dla przedsiębiorców, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Aby jednak firmy wodociągowe nie zawyżały cen, będzie ich pilnować urząd powołany przez Ministerstwo Środowiska.
Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, resort środowiska powoła specjalny urząd, który powstanie w ministerstwie. Będzie kontrolował koszty i wydatki wodociągów oraz to, jak będą się one przekładać na ceny wody dla odbiorców indywidualnych.

Rosnące ceny wody rzeczywiście są w Polsce problemem, co widzi sama branża wodno-kanalizacyjna.

Jak powiedział w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie, ceny wody już teraz osiągają poziom nieakceptowalny dla społeczeństwa. Chodzi w szczególności o te obszary gospodarki wodnej, gdzie w ostatnim czasie poczyniono duże inwestycje – ogromne wydatki pociągnęły za sobą wysokie ceny.

Z drugiej strony kwestię powołania urzędu w mocnych słowach podsumował poseł PSL Jakub Stefaniak, który na łamach portalu Parlamentarny.pl powiedział:

- PiS planuje utworzyć urząd ds. gospodarki wodnej, który będzie regulował ceny wody i może się okazać, że każde gospodarstwo domowe będzie płaciło wyższą daninę na rzecz państwa dlatego, że PiS będzie szukało na gwałt potrzebnych pieniędzy.

Większe opłaty za wodę będą wynikać ze wzrostu opłat środowiskowych, płaconych przez wodociągi za pobór wody do spożycia. Resort środowiska zapewnia jednak, że podwyżki cen będą niewielkie - miesięczne koszty za wodę dla każdego Polaka nie powinny być wyższe niż o złotówkę.

Takie zapewnienia można odczytać jako odpowiedź ministerstwa na krytykę, którą wywołuje nowe prawo wodne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • dj7, 2016-08-24 07:46:01

  Wszyscy chcą mieć i chwalić się (szczególnie samorządowcy) nową kanalizacją, wodociągami, oczyszczalniami, biorą datacje z UE, a potem przecież trzeba to utrzymać, a amortyzacja robi swoje. A koszt utrzymania np. kanalizacji szczególnie na wsiach jest ogromny w stosunku do przychodów. Cena wody i śc...ieków musi być duża, a regulacja odgórna może spowodować tylko i tak w większości już zaniżanie taryfy. To doprowadzi w ciągu kilku-kilkunastu lat do zapaści branży, która bedzie dziadować na wszystko. A na 20 lat nie będzie funduszy UE na budowę nowego... Oj nie znacie branży panowie z MŚ...  rozwiń
 • jasio, 2016-08-07 22:39:59

  Większe opłaty za wodę będą wynikać ze wzrostu opłat środowiskowych, płaconych przez wodociągi za pobór wody do spożycia oraz kosztów utrzymania nowego urzędu chroniącego konsumentów wody.
 • Starsza, 2016-08-02 11:24:21

  Wróciliśmy z Brus z międzynarodowego festiwali CIOFF to kolejne wspaniałe doświadczenie. To jak wycieczka po naszej kuli ziemskiej! Ale te potworne smrody kanalizacyjne zabijają ludzi, czegoś podobnego nigdzie więcej nie doświadczyłam!