PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska: Nie będzie nowego rozporządzenie w sprawie MBP

  • pt    25 stycznia 2016 - 14:23
Ministerstwo Środowiska: Nie będzie nowego rozporządzenie w sprawie MBP
Stare rozporządzenie w sprawie MBP przestało obowiązywać 23 stycznia, nowego nie będzie (fot.marszow.pl)

• Stare rozporządzenie w sprawie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) przestało obowiązywać 23 stycznia.
• Resort środowiska nie przewiduje opublikowania nowego dokumentu.
• Jak tłumaczy, wymagania dla instalacji MBP są już określone w ustawie o odpadach oraz Dokumencie referencyjnym BAT dla przemysłu przetwarzania odpadów.
Wymagania dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych są już określone w ustawie o odpadach oraz Dokumencie referencyjnym BAT dla przemysłu przetwarzania odpadów. W związku z tym Ministerstwo Środowiska nie przewiduje w najbliższym czasie nowych przepisów w tym obszarze – poinformowało MŚ. Co to oznacza?

Właśnie wygasło – 23 stycznia - rozporządzenie z 2012 r., które określało wymagania dotyczące prowadzenia procesów mechaniczno-biologicznego i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

Zakładano, że zastąpi je dokument z 10 listopada 2015 r. Większość przepisów rozporządzenia z listopada miało zacząć obowiązywać 1 stycznia 2016 r. Tak się jednak nie stało, a komunikat MŚ rozwiewa wątpliwości. Warto dodać, że projekt nowego rozporządzenie budził wiele wątpliwości: zarzucano mu, że zawiera wiele niespójnych zapisów i szereg kontrowersyjnych idei.

Jak wyjaśnia MŚ poza ustawą o odpadach wymagania dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zamieszanych odpadów komunalnych zostały określone w Dokumencie referencyjnym BAT dla przemysłu przetwarzania odpadów (sierpień 2006 roku). Zgodnie z wymaganiami BAT (najlepsza dostępna technika), instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) musi spełniać określone kryteria.

Resort dodaje także, że na szczeblu Unii Europejskiej, prowadzone są obecnie prace nad rewizją dokumentu ws. BAT (najlepszych dostępnych technik). Ich celem jest m.in. dostosowanie BAT do aktualnych warunków gospodarki odpadami. Konkluzje BAT będą obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE. Pierwszy projekt dokumentu ma być opracowany w połowie 2016 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.