PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska, Nowe prawo wodne: ministrowie wspólnie o gospodarce wodnej

  • MN    12 lipca 2016 - 14:17
Ministerstwo Środowiska, Nowe prawo wodne: ministrowie wspólnie o gospodarce wodnej
Ministrowie wymienili się doświadczeniami podczas spotkania w Bratysławie (fot. Min.Środowiska/eu2016.sk)

• W Bratysławie, w dniach 11-12 lipca, odbyło się nieformalne spotkanie ministrów UE ds. środowiska i klimatu.
• Głównym tematem spotkania była gospodarka wodna, w tym m.in. problem suszy.
• Minister Mariusz Gajda podkreślał, że wprowadzenie opłat za wodę używaną do celów przemysłowych pozwoli uzyskać środki m.in. na przeciwdziałanie suszy.
Podczas spotkania w Bratysławie Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, wymienił się doświadczeniami z ministrami UE na temat gospodarki wodnej. Podczas dyskusji dużo miejsca poświęcono tematyce zapobiegania suszy. Jak mówił Gajda, nie ma jednego rozwiązania dobrego dla wszystkich krajów, aby przeciwdziałać temu problemowi.

- Należy dostosować instrumenty do lokalnych warunków. Europa powinna pamiętać również o Afryce, w której problem braku wody będzie odczuwany coraz dotkliwiej - w przyszłości może to prowadzić do konfliktów, których konsekwencje będzie ponosiła również Unia Europejska - tłumaczył wiceminister.

Jednocześnie wspomniał o suszy z 2015 roku, która pokazała, że bez poważnych zmian w gospodarowaniu wodą nie mamy szans na zaspokojenie wszystkich potrzeb gospodarki. Podkreślił jednocześnie, że Polska ma o wiele niższe niż średnia w Europie zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca.

Czytaj też: Ceny wody i ścieków osiągają poziom nieakceptowany. Prawo wodne spowoduje dalsze podwyżki

- Porządkujemy w Polsce gospodarkę wodną, aby zapewnić odpowiednią ilość wody dla mieszkańców i wszystkich sektorów gospodarki - podkreślił Gajda i nawiązał do powstającego w Ministerstwie Środowiska nowego prawa wodnego, które wprowadzi opłaty za pobór wody do celów przemysłowych. - Musimy ograniczyć ryzyko suszy. Dlatego niezbędne jest bilansowanie dostępu do wody, wprowadzenie opłat za jej bezzwrotne zużywanie oraz za zagwarantowanie dostępu do niej – podkreślił.

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że wprowadzenie opłat ma pomóc zmotywować użytkowników do oszczędzania wody. Pozyskane w ten sposób środki mają być wydatkowane na poprawę stanu wód, zmniejszenie ryzyka powodziowego i poprawę retencji w skali krajowej.

Jak przeciwdziałać zjawisku suszy? Wiceminister podkreślił, że mają w tym pomóc plany opracowywane przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Wśród działań zaproponowanych w planach znajdują się m.in.: zwiększanie retencji leśnej, budowa zbiorników retencyjnych, oraz wykorzystanie zasobów wód podziemnych do nawodnień w rolnictwie.

Podczas spotkania w Bratysławie ministrowie wymienili się także doświadczeniami z realizacji postanowień dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Rozmawiali także o wynikach konsultacji społecznych planów gospodarowania wodami w dorzeczach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.