PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska o likwidacji instalacji MBP: "Miały dość czasu na dostosowanie"

  • Agnieszka Widera    1 maja 2015 - 10:47
Ministerstwo Środowiska o likwidacji instalacji MBP: "Miały dość czasu na dostosowanie"

- Czasu na dostosowanie instalacji było dużo – komentuje resort środowiska zastrzeżenia samorządowców, co do rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.
Projekt rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych jest obecnie na etapie konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Jak podnosi sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich Leszek Świętalski w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl, może to oznaczać wielkie kłopoty dla wielu instalacji. Może się bowiem okazać, że istniejące instalacje nie spełnią w wymaganym terminie wymogów technologicznych, co może skutkować karami lub ich likwidacją.

- Mam nadzieję, że resort pójdzie po rozum do głowy, ponieważ proponowane zapisy będą niewykonywalne. Część instalacji będzie wolała płacić kary i funkcjonować nadal, niż ponosić koszty zamknięcia projektu – twierdzi Świętalski.

Larum podniesione przez samorządowców dziwi ministerstwo środowiska. Resort przypomina, że decyzję o zmianie rozporządzenia podjęto w związku z niedawnymi zmianami w ustawie o odpadach oraz ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (w szczególności zmiany definicji Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych).

- Zawarte w projekcie rozporządzenia rozwiązania stanowią minimum, które daje szansę Polsce spełnienie wymagań UE w zakresie osiągnięcia w 2020 r. poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia – podkreśla Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowa ministerstwa środowiska. 

- Należy jednak podkreślić, że ujęte w tym projekcie kwestie technologiczne nie różnią się od tych obecnych w obowiązującym rozporządzeniu, dlatego trudno zrozumieć zastrzeżenia niektórych samorządów. Okres dostosowawczy do rozwiązań technologicznych w obecnie obowiązującym rozporządzeniu został ustalony w 2012 r. na 36 miesięcy, tj. do 9 października 2015 r. Tak więc czasu na dostosowanie instalacji było dużo - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • gos, 2015-05-02 23:05:59

    Ja mogę dzielić też na bio odpady, tylko niech zniosą opłatę śmieciową. Branża śmieciowa powinna zarabiać na siebie, dzięki sprzedaży surowców wtórnych i właśnie biogazu wytwarzanego z bio śmieci.
  • RIPOKDekoder, 2015-05-01 21:54:45

    Mamy gospodarkę odpadami teoretyczną - ch... d... i odpadów kupa z MBP na składowiska...