PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska proponuje giełdy wymiany rzeczy używanych

  • pt/aw    8 kwietnia 2016 - 10:03
Ministerstwo Środowiska proponuje giełdy wymiany rzeczy używanych
Ministerstwo Środowiska chce doprowadzić do upowszechnienia powtórnego wykorzystywania rzeczy używanych (fot.,mat.prasowe)

W przedstawionym do konsultacji Krajowym planie gospodarki odpadami, resort środowiska proponuje nowe pomysły na powtórne użycie odpadów komunalnych innych niż odpady żywności i odpady ulegające biodegradacji.
Ministerstwo Środowiska przedstawia w krajowym planie m.in. sposoby na zapobieganie powstawaniu odpadów. Znalazł się tam zapis o powtórnym użyciu odpadów komunalnych innych niż odpady żywności i odpady ulegające biodegradacji.

Jak miałoby to wyglądać?

Resort proponuje np. tworzenie punktów ponownego użycia umożliwiających wymianę rzeczy używanych, między innymi przy PSZOK.

Jak to określono, punkty takie powinny na przykład dawać możliwość pozostawienia sprawnych, a już niepotrzebnych urządzeń domowych – i pobrania innych użytecznych rzeczy.

Inny pomysł to tworzenie punktów napraw rzeczy oraz produktów, które właściciele chcieliby w dalszym ciągu użytkować lub przekazać po naprawie zainteresowanym.

Kolejne rozwiązanie to organizowanie giełd wymiany różnych rzeczy, w szczególności urządzeń domowych, ubrań i obuwia.

Pomysł organizowania giełd nie jest nowy, podobne odbywają się w wielu krajach europejskich.

W Polsce „giełdy” z powodzeniem funkcjonują już wokół przeróżnych grup na portalach społecznościowych, w przeszłości organizowane były często np. w klubach przy spółdzielniach osiedlowych.

Także kąciki rzeczy używanych przy PSZOK-ach sprawdzają się od lat m.in. w Niemczech czy Holandii, gdzie działają w myśl hasła „Weź albo zostaw”. Pierwsze tego typu rozwiązania wprowadzane są także w niektórych krajowych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów, punkt wymiany rzeczy używanych działa np. w poznańskim PSZOK-u.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ekolog realista, 2016-04-11 15:02:20

    Znając nasze prawo nie będzie to takie łatwe. Pojawi się wile pytań. 1. Kto odpowiada za stan techniczny przekazywanego przedmiotu i jego sptrawność. 2. Jak naliczyć od tego podatek dochodowy i VAT. 3. Jaka powinna być cena, a jeśli jej brak to czy to jest darowizna? 4. Czy dany przedmiot stał się j...uż odpadem, czy jeszcze nie? itd... itd...  rozwiń