PARTNER PORTALU
  • BGK

Mińsk Mazowiecki wprowadził darmową komunikację miejską

  • MIW    10 stycznia 2018 - 09:30
Mińsk Mazowiecki wprowadził darmową komunikację miejską
Do dyspozycji mieszkańców oddano trzy linie, które połączyły krańce miasta z jego centrum. (fot.: Leszek Siporski / minskmaz.com)

Od 8 stycznia w Mińsku Mazowieckim działa - pierwszy raz w historii miasta - komunikacja miejska i to od razu bezpłatna dla mieszkańców. Burmistrz Marcin Jakubowski na swym facebookowym profilu zachęca do recenzowania tego rozwiązania.
Do dyspozycji mieszkańców oddano trzy linie, które połączyły krańce miasta z jego centrum.

- Mieszkańcy prosili o podobne rozwiązanie, poza tym musimy walczyć z korkami - wyjaśniał przyczyny zdecydowania się na taki krok Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego.

Czytaj: Mińsk Mazowiecki uruchomi darmową komunikację miejską

Komunikacja miejska będzie darmowa dla osób posiadających Mińską Kartę Mieszkańca, którą można bezpłatnie otrzymać w Urzędzie Miasta (ci, którzy jej nie posiadają za jeden przejazd będzie musieli zapłacić 2 zł wg taryfy normalnej oraz 1 zł wg taryfy ulgowej). Ponadto zgodnie z uchwała rady miasta za darmo będą mogli również podróżować m.in. honorowi dawcy krwi (na podstawie legitymacji), dzieci i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do dnia ukończenia 21. roku życia (na podstawie ważnej legitymacji szkolnej), inwalidzi, umundurowani funkcjonariusze policji, Straży Miejskiej oraz Żandarmerii Wojskowej w trakcie wykonywania obowiązków służbowych oraz osoby, które ukończyły 65 lat. Z taryfy ulgowej będą mogli skorzystać emeryci i renciści do dnia ukończenia 65. roku życia (na podstawie legitymacji emeryta lub rencisty) oraz studenci szkół wyższych, okazując legitymację studencką.

Bezpłatna komunikacja miejska kosztować będzie budżet miasta ok. 1,5 mln zł rocznie. Samorząd spodziewa się jednak, że przynajmniej częściowo ten wydatek zostanie zbilansowany przez wpływy ze strefy płatnego parkowania, która została wprowadzona w centrum miasta.

Czytaj: Od 2018 r. bezpłatna komunikacja dla uczniów w Wejherowie, na Śląsku i w Zagłębiu

Burmistrz Jakubowski podkreślał, że to pierwsza w historii Mińska Mazowieckiego komunikacja miejska i prosił mieszkańców o cierpliwość. Zachęcał ich również do dzielenia się swymi wrażeniami na swoim facebookowym profilu (jak na razie przeważają pozytywne komentarze, choć pojawiają się też uwagi dotyczące lokalizacji przystanków, czy skorelowania z rozkładem jazdy Kolei Mazowieckich).

- Już dzisiaj mamy sugestie co do zmian w przebiegu tras i w rozkładach. Wszystkie bierzemy pod uwagę, a na zmiany przyjdzie czas, ale nie wcześniej niż za 3 m-ce - zapowiada Jakubowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • też mieszkaniec Mińska, 2018-01-12 11:32:43

    Do kościoła zawsze samochodem, ... żeby sąsiedzi widzieli
  • mieszkaniec Mińska, 2018-01-12 06:48:50

    A na basen, lodowisko i do kościoła Św.Antoniego samochodem albo na piechotkę, bo dla autobusów tam było za daleko. Będzie ekologicznie i wygodnie jak się patrzy...