PARTNER PORTALU
 • BGK

Mława, Novago: Chińczycy inwestują w polską gospodarkę odpadami

 • pt/pap    1 września 2016 - 08:34
Mława, Novago: Chińczycy inwestują w polską gospodarkę odpadami

hina Everbright International Limited będzie mieć teraz 97,12 proc. udziałów w Novago (fot.mlawa.pl)

Spółka China Everbright International Limited kupiła od Abris Capital Partners za 123 mln euro większościowy pakiet udziałów w spółce Novago z Mławy, która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży przetwarzania odpadów.
Ta inwestycja dokonana niespełna trzy miesiące po wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Warszawie pokazuje, że deklaracja chęci zacieśnienia relacji gospodarczych z Chinami powoli się materializuje - powiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

Wiceminister zaznaczył, że jest to największa dotychczas chińska inwestycja w Polsce i zarazem największa akwizycja w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej. - Mam nadzieję, że inwestycja będzie realizowana z korzyścią dla tej firmy (...) i da sygnał, że Polska jest interesującym krajem dla chińskiego kapitału i przyciągnie też inne inwestycje. Jesteśmy otwarci na chiński kapitał - dodał.

Spółka Novago powstała w 1992 r. Oprócz zbiórki i składowania odpadów komunalnych, specjalizuje się w kompleksowym ich przetwarzaniu, recyklingu i produkcji paliwa alternatywnego - Refused Derived Fuel - uzyskiwanego z odpadów. Wytwarza też energię elektryczną i cieplną w elektrociepłowniach kogeneracyjnych.

Novago zatrudnia ok. 400 osób i ma 6 zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tys. ton odpadów. W tym czasie przychody spółki wyniosły 135 mln zł, czyli ok. 30 mln euro.

China Everbright International Limited będzie mieć teraz 97,12 proc. udziałów w Novago. Dalsze 2,88 proc. udziałów pozostanie własnością miasta Mława, gdzie nadal zlokalizowana będzie siedziba spółki.

China Everbright International Limited jest jednym z największych podmiotów ochrony środowiska w Chinach, w tym w dziedzinie ekologicznych technologii. Jednym z głównych segmentów jej działalności jest pozyskiwanie energii z odpadów - przy potencjale przetworzenia ok. 13,8 mln ton odpadów w ciągu roku, może ona wytworzyć nawet 4,1 mld kWh prądu.

China Everbright International Limited, przy kapitalizacji na poziomie 4,2 mld euro, jest spółką notowaną na giełdzie w Hong Kongu.

- Połączenie tych dwóch energii: mławskiej oraz chińskiego biznesu międzynarodowego to recepta na wspaniały sukces - powiedział burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

- Nasza nazwa jest bardzo znacząca (ever - wieczny, bright - jasny). Mam nadzieję, że współpraca między Novago a China Everbright oraz między Chinami a Polską będzie miała właśnie świetlaną przyszłość - podkreślił Liu Jun, zastępca dyrektora generalnego China Everbright Group.

Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy ONZ Hamilton William Geoffrey uznał, że przejęcie Novago przez China Everbright International Limited to "bardzo mądra forma współpracy gospodarczej". - Chiny pomogą swoją technologią, doświadczeniem i infrastrukturą - dodał.KOMENTARZE (5)

 • chdikk, 2016-09-08 20:52:46

  Novago? Czy to nie te wielkie kloaki w ziemi które powstały aby uniknąć opłat marszałkowskich? Może to inowatorskie sposoby unikania danin publicznych i podatków - ale na pewno nie technologie jawnie sprzeczne z unijnymi standardami gospodarki odpadami... portalkomunalny.pl/byl-uskom-mlawa-teraz-j...est-novago-318208/  rozwiń
 • transfer zysków i podwyżk, 2016-09-01 20:06:14

  Do Kasior: Wolę szwedzkie technologie a nie chińskie - polskieradio.pl/42/5351/Artykul/1662641,Potrzebna-zmiana-systemu-segregacji-odpadow... Poza tym - to realizuje się czarny scenariusz... - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v
 • Siła brudnych pieniędzy, 2016-09-01 19:49:21

  Do Kasiora: Może to chiński kapitał stał też za poprawką w stylu "lub czasopisma", poprawką Nr 106 Senatu - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html