PARTNER PORTALU
  • BGK

Mława rozprawia się z deszczówką. Buduje kolektory

  • PAP    25 września 2014 - 16:43
Mława rozprawia się z deszczówką. Buduje kolektory

Mława w ciągu najbliższych lat zamierza wybudować 10 kolektorów, które gromadząc wodę, mają zabezpieczyć miasto na wypadek obfitych opadów atmosferycznych. Pierwszy ze zbiorników już powstaje. Jego koszt to ok. 400 tys. zł.
Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Mławy Magdalena Grzywacz, budowa pierwszego z kolektorów, który będzie zbierał wody opadowe z okolicznych osiedli mieszkaniowych, potrwa do połowy października. Zbiornik powstaje u zbiegu ulic: Anny Dobrskiej i Ciechanowskiej.

"Liczymy, że w sposób znaczący poprawi on sytuację miasta w przypadku gwałtownych opadów deszczu. Dzięki niemu znacznie mniejsza ilość wody będzie dostawała się wprost do sieci kanalizacji deszczowej" - podkreśliła Grzywacz. Wyjaśniła, że woda zgromadzona w kolektorze będzie odprowadzana do sieci kanalizacyjnej stopniowo, po ustaniu opadów. Zbiornik będzie zamknięty, a więc bezpieczny dla okolicznych mieszkańców.

Grzywacz przypomniała, że w 2007 r. na zlecenie samorządu Mławy opracowano plan organizacji sieci kanalizacji deszczowej w mieście, który wskazał kierunki działania, w tym niezbędne inwestycje.

"W planie określono, że na terenie Mławy powinno powstać około 10 zbiorników retencyjnych. Po pierwszym kolektorze, następne będą budowane w kolejnych latach. To istotne zadania, ze względu na położenie miasta i ukształtowanie terenu" - dodała Grzywacz.

Podkreśliła, że na terenie Mławy w ostatnich dwóch latach powstały również dwa przepusty wodne na rzece Seracz. "Inwestycje te przynoszą już efekty. W tym roku mieliśmy obfite opady deszczu, a okoliczne domy nie były już tak podtopione jak w latach poprzednich" - powiedziała Grzywacz.

W ostatnich latach po obfitych opadach deszczu - jak np. w lipcu 2010 r., czy w czerwcu 2013 r. - wiele ulic Mławy zostało zalanych o okoliczne budynki uległy podtopieniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • turystka z Wybrzeża, 2015-04-05 18:11:26

    Co z toaletami na dworcu PKS, zamknięte w soboty i niedzielę są, czy pasażerowie i przyjezdni mają zanieczyścić fekaliami schody??? Biegają po całej okolicy, bo najbliższe sklepy są w święta nieczynne (z toaletami).
  • maro, 2014-11-09 16:26:36

    Bardzo dobra decyzja szkoda że tak póżno.