PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej autobusów w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl (Maciej Kochański)    3 września 2012 - 11:44
Mniej autobusów w Swarzędzu

Od soboty 1 września wprowadzono zimowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej.
Mieszkańcy Swarzędza są przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy od wielu lat. W tym roku jednak samorządowcy postanowili wprowadzić kilka zmian. Niestety większość z nich jest niekorzystna dla podróżnych.

Czytaj też: Drogie bilety to konieczność?

W nowym rozkładzie jazdy na liniach 401 i 405 w godzinach szczytu autobusy będą jeździły co 15 minut, a nie jak zwykle co 12. Włodarze gminy swoją decyzję tłumaczą tym, iż „pozwoli to na znaczącą poprawę punktualności kursów, a także unikanie całkowitego ich wypadania wynikającego z normalnych warunków drogowych, jakie można zaobserwować w godzinach komunikacyjnego szczytu”.

W zeszłym roku rzeczywiście miały miejsce duże opóźnienia, jednak były one spowodowane głównie gigantycznymi korkami jakie tworzyły się z powodu przebudowy wiaduktu w Antoninku.

Budowa została zakończona i mamy nowoczesny węzeł, który usprawnia poruszanie się pojazdom nie powodując korków. Autobusy w Swarzędzu będą jednak jeździły rzadziej, gdyż „zmiana ta wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów – kierowcy nie będą zmuszeni do poruszania się z prędkościami, które z jednej strony pozwalały na realizację rozkładu jazdy, jednak z drugiej mogły powodować zagrożenie bezpieczeństwa w przypadku konieczności nagłego hamowania”.

Dla większości pasażerów takie zmiany oznaczają jednak przede wszystkim zmniejszony komfort jazdy spowodowany bardziej oblężonymi autobusami. Dodając wysokie ceny biletów, wielu podróżnych może zdecydować się na przesiadkę do samochodów osobowych.

Podobna sytuacja miała miejsce we wrześniu 2011 r. Wówczas na kilku liniach została zmniejszona liczba kursów, która w znacznym stopniu utrudniała podróżowanie mieszkańcom Swarzędza. Reakcja była bardzo zdecydowana. Otwarte dyskusje z Panią Burmistrz na portalach społecznościowych czy listy protestacyjne zawieszone na przystankach autobusowych dały oczekiwany skutek – w październiku przywrócono normalny rozkład jazdy.

W najnowszym rozkładzie wprowadzone zostały również inne zmiany. Przedłużona została linia S9, która będzie kursować do pętli położonej przy os. Leśnym w Zalasewie. W związku z tym linia S4, która w dni robocze obsługiwała ten rejon gminy nie będzie przejeżdżać przez os. Leśne (z wyjątkiem kursów wyjazdowych oraz końcowych). Od września wraca również autobus S3, kursujący z Rynku do Uzarzewa o 13:15 i z Uzarzewa do Kobylnicy o 13:40.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.