PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej awarii, mniej wypadków, czyli wyzwania branży wodociągowo-kanalizacyjnej

  • aw    11 kwietnia 2017 - 15:12
Mniej awarii, mniej wypadków, czyli wyzwania branży wodociągowo-kanalizacyjnej
Ale im dłuższa sieć, tym większe prawdopodobieństwo awarii (fot.youtube)

Przy modernizacji sieci wodociągowych liczą się przede wszystkim rozwiązania, które uszczelnią system bez konieczności wymiany wszystkich rur, a w związku z tym nie spowodują długotrwałej przerwy w dostawie wody, która mogłaby bardzo utrudnić życie mieszkańców miast i była bardzo kosztowna.
W ostatnich latach, ze względu na dyrektywy i wymagania unijne w Polsce powstało wiele inwestycji w obszarze wodno-kanalizacyjnym, mających usprawnić systemy wodociągowe, zrównoważony rozwój, dzięki którym przedsiębiorstwa wodociągowe będą nowocześniejsze.

Ale im dłuższa sieć, tym większe prawdopodobieństwo awarii. Z kolei ilość inwestycji wodno-kanalizacyjnych przekłada się na ilość zatrudnionych przy nich osób, a te narażone są na wypadki przy pracy.

Renowacja sieci wodociągowych

Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, także dzięki zmniejszeniu przecieków wody w sieciach wodno-kanalizacyjnych jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed branżą wodociągowo-kanalizacyjną w Polsce.

Bo chociaż powstają nowe sieci wodociągowe, w przypadku bardzo licznych starych głównym problemem są przecieki i awarie, które prowadzą do nieefektywnego wykorzystania zasobów wody.

Przy tym nieszczelne systemy generują znaczne straty dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Jak wynika z badania firmy Esri Polska 47 proc. zakładów awarie pojawiają się średnio od 1 do 5 razy w ciągu miesiąca, a w 29 proc. przedsiębiorstw od 5 do 10 razy.

Może to mieć znaczenie w przypadku wprowadzenia w Polsce szeroko dyskutowanego prawa wodnego w 2017 roku, które zakłada zwiększenie kosztów za pobór wody ze środowiska.

Przy modernizacji sieci wodociągowych liczą się przede wszystkim rozwiązania, które uszczelnią system bez konieczności wymiany wszystkich rur, a w związku z tym nie spowodują długotrwałej przerwy w dostawie wody, która mogłaby bardzo utrudnić życie mieszkańców miast i była bardzo kosztowna.

Rozwiązaniem już stosowanym jest powłoka polimocznikowa nałożona na odpowiednio wcześniej przygotowaną skorodowaną rurę, co znacznie wydłuża czas jej życia przy minimalnej absorpcji wody.

Renowacja rur sieci wodociągowej z użyciem takiej metody zakończyła się wielkim sukcesem w Wałbrzychu, gdzie w ciągu 15 dni udało się powlec powłoką 780 metrów rury.

─ Mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się na jakość wody. Problemy były spowodowane korozją starych rur, a także ślepymi zakończeniami sekcji rur sieci wodociągowej. Każdego roku kilkakrotnie dokonywano płukania wodociągu, lecz problem powracał w bardzo krótkim czasie. Po nałożeniu powłoki 3M i przywróceniu dostaw zostały wykonane laboratoryjne testy jakości wody. Wyniki były bardzo dobre, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W przyszłości zamierzamy realizować więcej takich projektów – powiedział Tomasz Senyk, wiceprezes Zarządu Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Bezpieczeństwo pracowników

Sprzęt chroniący pracowników, który jest szeroko stosowany i cieszy się zaufaniem od wielu lat w sektorach takich jak górnictwo, przemysł ciężki, zyskuje zastosowanie w baraży wod.-kan.

Problematyka upadku z wysokości, szczególnie w przypadku prac w ograniczonych przestrzeniach, jest dość skomplikowana. Efektywne ograniczanie ryzyka takich zdarzeń wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów wykonywanej pracy.

Dla ułatwienia można wykorzystać zintegrowany program ochrony przed upadkiem z wysokości nazwany ABCDE od pierwszych liter angielskich słów: anchorage, body harnesses, connectors, decent & rescue, education (punkty kotwienia, szelki bezpieczeństwa, łączniki, sprzęt ewakuacyjny i ratunkowy, szkolenia).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.