PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej gazu z łupków

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    17 marca 2012 - 09:16
Mniej gazu z łupków

Polskie zasoby gazu to ok. 1 bln m sześć., czyli pięć razy mniej, niż szacowano.
Podane rok temu prognozy amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA) wskazywały, że Polska może mieć 5,3 bln m sześć, surowca – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Marszałkowie za łupkową współpracą

Oficjalną ocenę naszych zasobów gazu Państwowy Instytut Geologiczny zaprezentuje w najbliższą środę. „Ostrożnie podchodzę do prognoz geologicznych dotyczących gazu łupkowego” – mówi Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

Nawet jeśli w Polsce jest mniej gazu łupkowego, to i tak – przy zużyciu na poziomie ubiegłego roku, czyli 14,4 mld m sześć. – powinno wystarczyć go na ok. 70 lat. Nasze złoża to alternatywa dla gazu kupowanego w Rosji, który zaspokaja dziś 2/3 krajowego popytu. Płacimy za niego jedną z najwyższych cen w Europie.

Mimo niższych prognoz dotyczących potencjalnych zasobów gazu łupkowego niemal wszystkie spółki poszukiwawcze nadal zamierzają wykonywać w Polsce odwierty. Dla PGNiG i PKN Orlen to wręcz jeden z priorytetów inwestycyjnych. Kolejne inwestycje zapowiadają też zagraniczne firmy, m. in.: Chevron, ExxonMobil i 3Legs Resources – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.