PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej niż połowa olsztynian złożyła na czas deklaracje śmieciowe

  • PAP    30 kwietnia 2013 - 13:23
Mniej niż połowa olsztynian złożyła na czas deklaracje śmieciowe

Mniej niż połowa olsztynian złożyła deklaracje dotyczące odbioru odpadów komunalnych – poinformowało biuro prasowe olsztyńskiego ratusza.
Choć we wtorek mija termin składania deklaracji śmieciowych urzędnicy będą je przyjmować jeszcze w maju.

Jak poinformowano w biurze prasowym olsztyńskiego ratusza, dotychczas wpłynęło do urzędu nieco ponad 6 tys. deklaracji śmieciowych, a w nich zadeklarowano sposób odbioru odpadów od 60 tys. osób. Oznacza to, że nawet połowa mieszkańców nie złożyła deklaracji śmieciowych, bo w Olsztynie mieszka 175 tys. osób.

Czytaj też: Połowa gmin nie rozpoczęła jeszcze przetargów na odpady      

W jednej deklaracji można było deklarować odbiór odpadów od wszystkich domowników, a w przypadku deklaracji składanej przez spółdzielnię lub wspólnotę - wszystkich jej członków.

„Złożona ilość deklaracji nie jest imponująca, dlatego, mimo że z końcem kwietnia mija termin ich składania, będziemy te deklaracje przyjmować jeszcze w pierwszych dniach maja" - powiedział Bartosz Kamiński z biura prasowego ratusza.

Dodał, że deklaracje będzie można składać nie tylko w gmachu urzędu, ale także w punkcie obsługi klienta, który działa w jednym z olsztyńskich hipermarketów.

Kamiński dodał, że deklaracje dotyczące rodzaju odpadów do odbioru - posegregowanych lub nie - można przesyłać także pocztą, a formularze deklaracji dostępne są na stronach internetowych ratusza.

Olsztyńscy radni zdecydowali, że opłata za odbiór odpadów komunalnych będzie naliczana od osoby i wyniesie miesięcznie 14,41 zł za śmieci nieposegregowane i 9,8 zł za śmieci posegregowane.

Jak przyznał Kamiński, jeśli do urzędu nie wpłynie odpowiednia ilość deklaracji, może to spowodować konieczność zmiany sposobu naliczania stawki za odbiór odpadów komunalnych, np. na stawkę naliczaną od gospodarstwa domowego.

„Ale o tym ostatecznie zdecydują radni" - zastrzegł Kamiński. Dodał, że każdy z mieszkańców Olsztyna powinien wiedzieć o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej, ponieważ do wszystkich skrzynek pocztowych włożono ulotki informacyjne ratusza.

Zdaniem przewodniczącego komisji gospodarki komunalnej Roberta Szewczyka nie można wykluczyć zmiany sposobu naliczania opłaty śmieciowej w mieście.

„Jako radni będziemy oczekiwali od prezydenta pełnej informacji o postępach w przygotowaniu miasta do odbioru odpadów komunalnych i ewentualnych propozycji rozwiązania problemów" - powiedział Szewczyk.

W Olsztynie po 1 lipca będzie funkcjonowało sześć odrębnych stref śmieciowych. Jak powiedział Kamiński, we czwartek ratusz zamierza ogłosić przetarg na odbiór odpadów z każdej z tych stref.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.