PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej połączeń kolejowych w opolskim

  • PAP    30 listopada 2012 - 10:50
Mniej połączeń kolejowych w opolskim

12 z dotychczasowych ok. 200 połączeń kolejowych zniknie z nowego rozkładu jazdy Przewozów Regionalnych, który zacznie obowiązywać 9 grudnia - podał Opolski Zakład Przewozów Regionalnych. Na trasach łączących woj. opolskie ze Śląskiem będą przesiadki.
Dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Sylwester Brząkała wyjaśnił na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej, że z około 200 dotychczasowych połączeń od 9 grudnia nie będzie kursować dwanaście. Decyzję o ich likwidacji podjęto na podstawie wyliczeń uwzględniających tzw. potoki podróżnych, czyli liczbę osób korzystających z danego połączenia, oraz koszty obsługi takich połączeń.

"Przez cały rok analizujemy, ile osób korzysta z danych połączeń. Te pociągi, którymi jeździ bardzo wielu podróżnych, bronią się same i nie są likwidowane. Utrzymywanie połączeń kosztownych, z których korzysta niewiele osób, jest nieuzasadnione" - przekonywał Brząkała.

Na konferencji poinformowano również, że z powodu małej liczby pasażerów ograniczono kursowanie 15 innych pociągów w dni wolne od pracy, ferie i wakacje. Dotyczy to linii Kluczbork - Ostrów Wielkopolski, Kluczbork - Wrocław, Opole - Zawadzkie, Kędzierzyn-Koźle - Wrocław i Kluczbork - Lubliniec. Z nowego rozkładu jazdy znika też jedyne realizowane dotąd przez Przewozy Regionalne połączenie międzynarodowe - z Opola do czeskiego Bohumina.

Nowością we wprowadzanym w grudniu przez Przewozy Regionalne rozkładzie jazdy będzie też to, iż ma on obowiązywać tylko do lutego. Zazwyczaj rozkład jazdy ogłaszany był na rok. Jak wyjaśnił Brząkała, tak krótki okres obowiązywania nowego rozkładu jazdy związany jest z remontami prowadzonymi przez Polskie Linie Kolejowe.

"W tym rozkładzie ujęte są wszystkie zaplanowane na okres jego obowiązywania modernizacje. Poprzednie, roczne rozkłady często już w momencie wejścia w życie były nieaktualne w związku z remontami" - wyjaśnił dyrektor. "Wkrótce powinniśmy poznać plany dotyczące remontów na czas po lutym. Będziemy je uwzględniać w kolejnym rozkładzie" - zapowiedział.

Brząkała poinformował, że od 2 kwietnia na trasie Opole - Zawadzkie, która ma być remontowana, nie będą jeździć żadne pociągi. Remont - według wstępnych zapowiedzi - ma potrwać półtora roku.

"Jeszcze nie wiem, co będziemy mogli zaproponować na ten czas pasażerom korzystającym z tej trasy. Trwają analizy tej sprawy w opolskim urzędzie marszałkowskim" - powiedział Brząkała. Dodał, że linia ta zdecydowanie wymagała już remontu. "Po modernizacji znacznie poprawi się czas i komfort jazdy z Wrocławia i Opola do Częstochowy i Warszawy" - zapewnił.

Od 9 grudnia pasażerów korzystających z dotychczasowych bezpośrednich połączeń Przewozów Regionalnych z Opola na Śląsk i z powrotem czekają przesiadki w Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, a jadących z Kluczborka na Śląsk - w Lublińcu.

To dlatego, że woj. śląskie obsługę połączeń w regionie powierzyło swojej spółce - Kolejom Śląskim, rezygnując z Przewozów Regionalnych. W związku z tym władze Śląska i Opolszczyzny podpisały porozumienie o wzajemnym świadczeniu połączeń na stykowych trasach między regionami. Podczas przesiadek pasażerowie będą zmieniać pociąg Przewozów Regionalnych na skład Kolei Śląskich lub odwrotnie.

Z nowego rozkładu jazdy wynika też, że pociągi Przewozów Regionalnych nie będą jeździć w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia 2012 r. i pierwszy dzień świąt Wielkanocy w przyszłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.