PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej stania w korkach za 30 mln zł

  • 24gliwice.pl (mpp)    27 grudnia 2011 - 09:08
Mniej stania w korkach za 30 mln zł

Na przyszły rok Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zaplanował rozbudowę systemu sterowania ruchem oraz modernizację sygnalizacji przy najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach.
W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy rozpocznie się lub sfinalizowanych zostanie wiele kluczowych, czasem mało popularnych, inwestycji – m.in. oddanie do użytku estakady łączącej ulicę Portową z osiedlem Kopernika, rozpoczęcie budowy gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej czy w końcu wprowadzenie systemu płatnego parkowania w centrum Gliwic (zabierz głos/oceń prezydenta).

Wiemy też, że do tego dojdzie rozbudowa systemu sterowania ruchem, który usprawni przejazd przez miasto.

ZDM ogłosił przetarg na rozbudowę systemu detekcji na terenie Gliwic wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych. Detekcja pojazdów jest możliwa dzięki umieszczeniu pod drogą pętli indukcyjnych przed światłami. Często wykorzystuje się też kamery (pętle wirtualne) pozwalające na zwiększenie odległości wykrywania pojazdów. W kwietniu, do systemu sterowania ruchem włączono 15 gliwickich skrzyżowań.

W przyszłym roku liczba ta ma wzrosnąć do 45. Dzięki temu przejazd przez miasto zostanie skrócony do dziesięciu minut. Całkowity koszt inwestycji opiewa na około 30 milionów zł, a większość środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Dodatkowo, w przyszłym roku unowocześnione zostaną także światła w ciągu ulic: Tarnogórska–Opolska–Świętojańska, – Wyszyńskiego–Strzody–Orlickiego–Portowa, – Wrocławska-Nowy Świat, – Kościuszki–Andersa–Okulickiego, – Chorzowskiej, – Toszeckiej oraz na znajdujących się na trasie autobusu linii A4.

Wykonawca będzie musiał wyposażyć i dokonać adaptacji pomieszczeń Centrum Sterowania Ruchem, które będzie mieścić się w nowej siedzibie ZDM przy ulicy Płowieckiej 31. Oferty można składać do 1 lutego. Na wykonanie zlecenia, zwycięzca przetargu będzie miał czas do końca września przyszłego roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.