PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej za śmieci dzięki korzystnemu wynikowi przetargu

  • Przegląd Prasy/Rzeczpospolita    25 kwietnia 2013 - 07:41
Mniej za śmieci dzięki korzystnemu wynikowi przetargu

Korzystny wynik przetargu spowodował, że mieszkańcy niektórych miast za odpady zapłacą mniej.
Od 1 lipca gminy muszą zapewnić mieszkańcom odbiór śmieci zgodnie z nowymi zasadami. Obecnie gminy są na etapie przeprowadzania przetargów, w których wyłonione zostaną firmy odbierające śmieci od mieszkańców.

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że 11 proc. gmin zakończyło już procedury przetargowe i wyłoniło wykonawcę.

Czytaj też: Połowa gmin nie rozpoczęła jeszcze przetargów na odpady

Jak podaje "Rzeczpospolita" problemem dla gmin jest to, że ustalając stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych, posługiwały się wartościami szacunkowymi.

Przed rozstrzygnięciem przetargu trudno bowiem precyzyjnie ustalić, ile taka usługa będzie faktycznie kosztowała. Dlatego część gmin już teraz rozważa możliwość obniżenia mieszkańcom opłat za odbiór odpadów, na wypadek gdyby przetarg wygrała oferta tańsza niż prognozowany koszt - informuje "Rz".

Możliwość taką przewiduje m.in. gmina Zabierzów (woj. małopolskie). O obniżeniu opłat za odbiór odpadów komunalnych zadecydowali także radni Gdańska - donosi "Rz".

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ehh, 2013-04-25 17:30:33

    Jakiś marny z Ciebie audytor, zrób sobie te rzetelne szacunki kiedy nie wiadomo ile jest śmieci, ile śmieci zostanie wywietrzonych z nieruchomości, jakie są koszty wykonawcy (namiętnie dane ukrywają), nie wiadomo na jakim poziomie kształtować się będzie wpłacalność/ściągalność. Mądrzyć to się można ...zawsze, Polacy są w tym mistrzami,  rozwiń
  • Audytor, 2013-04-25 08:07:02

    Przecież na wysokośc opłaty smieciowej nie składają tylko i wyłącznie koszty usługi za wywów odpadów komunalnych, Więc nie wiem dlaczego zaczyna panowac hurr optymizm. A gdzie inne składki kosztowe systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, m. in. koszty administracyjne - przecież wiele urzedów ni...e umie zarzadzać kosztami, A co będzie jak ok. 35% mieszkańców nie zapłaci opłaty na czas, lub jej wcale nie zapłaci, A gdzie koszty zatrudnienia pracowników do systemu gospodarowania odpadami. Opłaty sie obniży - bo to jest robione pod publiczkę, a potem nie będzie opcji jej podniesienia, jak system zacznie się nie domykać. Jedno jest ważne w tej informacji - szacunki zostały zrobione per noga - a nie rzetelnie.  rozwiń