PARTNER PORTALU
 • BGK

Mniej za śmieci w Białymstoku

 • PAP    28 lutego 2013 - 18:15
Mniej za śmieci w Białymstoku

Radni PO, którzy w radzie miasta mają większość, zaproponowali w czwartek obniżenie stawek opłat za śmieci zgłoszonych w projekcie prezydenta miasta. 5 marca odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Białystok, poświęcona opłatom za śmieci.
W miniony wtorek, prezydent miasta złożył projekt uchwały, w której zaproponował opłaty wyliczane od powierzchni lokalu mieszkalnego. Według tej propozycji opłaty wynosiłby od: lokalu mieszkalnego do 40 metrów kw. - 29 zł, natomiast od 40,01 do 80 m kw. - 42 zł, a powyżej tej powierzchni - 55 zł. Jeśli zbiórka nie będzie selektywna, stawki będą o 50 proc. wyższe.

Czytaj też: Białystok chce innej metody opłat za odpady

Prezydent miasta jest popierany w radzie przez Platformę Obywatelską, która ma większość. Na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele tego klubu poinformowali, że zaproponują zmiany w propozycji prezydenta i obniżą te stawki.

W przypadku zbiórki selektywnej będzie to odpowiednio, w zależności od wielkości mieszkania czy domu: 24 zł, 38 zł i 49 zł.

Radni PO chcą też, aby został stworzony program dopłat dla samotnych osób starszych. Proponują, by takie osoby mogły dostać po 5 zł miesięcznie dopłaty, niezależnie od wielkości mieszkania.

Radni uważają, że proponowane rozwiązanie, czyli system opłat oparty o powierzchnię mieszkania lub domu ma charakter prorodzinny, jest korzystny dla rodzin wielodzietnych oraz o niewysokich dochodach (czyli mieszkających w mniejszych lokalach). W ich ocenie sam system naliczania opłat jest prosty i stabilny, także łatwy do weryfikacji.

Jak wyliczyli radni z PO, cały system gospodarki odpadami w mieście, przy takich stawkach, kosztowałby ok. 49 mln zł rocznie. To o 8 mln zł mniej, niż wcześniej wyliczała to spółka komunalna "Lech", która ma odpowiadać za działanie systemu.

Radni uważają, że oszczędności powstaną w administrowaniu systemem, a także w tym, że nie od razu będą musiały powstać wszystkie zaplanowane specjalne punkty (tzw. gniazda) do zbiórki śmieci po selekcji.

Wcześniej władze Białegostoku proponowały system naliczania opłat za wywóz śmieci w oparciu o liczbę osób w gospodarstwie domowym. Stawki były dwie: 24 zł dla osób samotnych i 48 zł za rodzin dwu- i więcej osobowych.

Stawki spotkały się jednak z krytyką opozycji z PiS i SLD, która chciała niższych opłat. Na ostatniej sesji prezydent sam wycofał temat z porządku obrad, po czym złożył projekt uchwały z inną metodą naliczania opłat i innymi stawkami.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Od 1 lipca gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • EkoExpert, 2013-04-24 14:08:16

  Doradcy EkoExpert oferują profesjonalne doradztwo ekologiczne i gospodarcze. Opracowują dokumentację planistyczno-strategiczną tj. Plany Strategie Rozwoju Samorządów, Plany Rozwoju Lokalnego, jak również wykonywanie raportów do Programu Ochrony Środowiska oraz wykonywanie Prognoz Oddziaływania na Śr...odowisko.  rozwiń
 • Hyży Ruj non segreatus, 2013-03-04 10:32:11

  Ekologiczność jak polskość - to bzdury...
 • non segregatus, 2013-03-04 08:13:25

  Bzdura. Jak mi powiedzą, że 1 worek plastiku to jest segregacja to tyle wysegreguję - bo musze, a reszta fruuuu....do kosza. Nie oplaca mi się segregować bo: 1. bo nie ma to wpływy na oplatę 2. bo zajmuje to czas 3. bo worki zajmują miejsce w garażu Nie ma różnicy w podatku smieciowym, czy w...ysegreguję 1 czy 10 worków 120 l z surowcami!. Więc po co mam to robić??????  rozwiń