PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej zanieczyszczeń w Oławie

  • RAF    1 lutego 2010 - 11:44

70 km kanalizacji i wodociągów oraz zmodernizowana oczyszczalnia ścieków - taki ma być efekt najnowszego projektu ze Strzelina.
Budowa ponad 70 km sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Chociwelu. To inwestycje w gminie Strzelin, które będą możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Z projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko skorzysta około 5 tys. mieszkańców. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2012 roku.

- Realizacja takiego zakresu inwestycji w tak krótkim czasie nie byłaby możliwa, gdyby nie unijna dotacja w wysokości 40 mln zł, która pokryje blisko połowę kosztów projektu. Kolejne 26 mln zł ZWiK otrzyma od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie niskooprocentowanej pożyczki - mówi Marek Mielczarek, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu gminy. Jakie są korzyści z planowanych inwestycji? Zyska przede wszystkim środowisko naturalne i mieszkańcy nowo skanalizowanych miejscowości. Poprawi się także jakość wody w kranach. Prace budowlane to równocześnie szansa na nowe miejsca pracy, wzrost wartości działek budowlanych i atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

- Skorzystają także wrocławianie. Przecież mniej zanieczyszczona Oława, nad którą leży Strzelin, to w konsekwencji mniej zanieczyszczona Odra. Mamy szansę dokonać awansu cywilizacyjnego, który zamiast kilkudziesięciu lat, potrwa zaledwie kilka - mówi burmistrz miasta i gminy Strzelin Jerzy Matusiak.

Umowa w sprawie dofinansowania strzelińskiego projektu została zawarta przez Marka Mielczarka, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Krzysztofa Kurowskiego, Prezesa Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Strzelinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.